Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2018  /  Papież Franciszek ogłosił siedmioro nowych świętych

Papież Franciszek ogłosił siedmioro nowych świętych

 14 października papież Franciszek ogłosił siedmioro nowych świętych - w tym Pawła VI.

Kanonizacja, z udziałem 70 tys. wiernych z całego świata, była jednym z najważniejszych wydarzeń XV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, które obraduje w Watykanie na temat młodzieży.

Na początku liturgii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Giovanni Angeo Becciu i towarzyszący mu postulatorzy podeszli do papieża i poprosili, aby przystąpiono do kanonizacji błogosławionych. Kardynał przedstawił krótkie życiorysy nowych świętych: papieża Montiniego (1897-1978), abp Romero (1917-1980), obrońcy praw człowieka w ojczystym Salwadorze, ks. Francesco Spinelliego (1853-1913), apostoła duchowości eucharystycznej i założyciela Instytutu Sióstr Adoratorek Najświętszego Sakramentu, ks. Vincenzo Romano (1751-1831), opiekuna ubogich, opuszczonych oraz młodzieży, s. Marii Katarzyny Kasper (1820-1898), założycielki Zgromadzeniem Sióstr Ubogich Służebnic Ukrzyżowanego Jezusa, s. Nazarii Ignazii od św. Teresy od Jezusa (1889-1943), założycielki Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Krzyżowych Kościoła i dziewiętnastoletniego świeckiego Nunzio Sulprizio (1817-1836).

Po odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych papież odczytał formułę kanonizacyjną, a potem na ołtarz wniesiono relikwie nowych świętych.

Kard. Becciu, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, podziękował Ojcu Świętemu, w imieniu całego Kościoła „za tę proklamację" i poprosił go o wydanie listu apostolskiego o dokonanej kanonizacji, na co Franciszek odpowiedział: „Tak zarządzamy". Na frontonie Bazyliki św. Piotra wisiały portrety nowych świętych.

W homilii, mówiąc o św. Pawle VI, papież Franciszek podkreślił jego zaangażowanie w głoszenie Ewangelii. Podkreślił, że był „prorokiem Kościoła wychodzącego, patrzącego na dalekich i troszczącego się o ubogich." - Paweł VI, także w trudzie i pośród niezrozumienia, świadczył z zapałem o pięknie i radości całkowitego naśladowania Jezusa. Dzisiaj nadal nas zachęca, wraz z Soborem, którego był mądrym sternikiem, abyśmy żyli naszym wspólnym powołaniem: powszechnym powołaniem do świętości - mówił papież.