Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2018  /  Bp Adam Wodarczyk nowym Delegatem KEP ds. Ruchów Katolickich i Stowarzyszeń Katolickich

Bp Adam Wodarczyk nowym Delegatem KEP ds. Ruchów Katolickich i Stowarzyszeń Katolickich

 Bp Adam Wodarczyk z Katowic został wybrany nowym Delegatem KEP ds. Ruchów Katolickich i Stowarzyszeń Katolickich.

Bp Wodarczyk od lat młodzieńczych należy do Ruchu Światło - Życie, gdzie przeszedł całościową formację: był animatorem i moderatorem wspólnot parafialnych, wielu oaz rekolekcyjnych na różnym stopniu formacji w kraju i za granicą, a także moderatorem diakonii Ruchu na szczeblu diecezjalnym. W latach 2007-2015 pełnił natomiast funkcję moderatora generalnego Ruchu Światło-Życie.

Pochodzi z Tarnowskich Gór. Ukończył Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach, a tytuł magistra teologii uzyskał na Papieskim Fakultecie Teologicznym w Krakowie. Napisał z historii Kościoła pracę naukową na temat: „Ksiądz Franciszek Blachnicki - życie i działalność w latach 1921-1961".

Święcenia prezbiteratu przyjął z rąk abp. Damiana Zimonia 14 maja 1994 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

W latach 1994-1998 pełnił posługę wikariusza w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie. W tym czasie odbył zaoczne studia licencjackie z liturgiki i teologii pastoralnej w Instytucie Formacji Pastoralno-Liturgicznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (licencjat z liturgiki - 1998 r.), a następnie stacjonarne studia doktoranckie z liturgiki i teologii pastoralnej w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL (licencjat z teologii pastoralnej - 2000 r.). W latach 2000-2001 studiował w „Studium Kanonizacyjnym" w Kongregacji ds. Kanonizacyjnych w Rzymie. W 2007 r. otrzymał stopień doktora nauk teologicznych w zakresie teologii pastoralnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na podstawie pracy „Ksiądz Franciszek Blachnicki (1921-1987) - życie i działalność". Podczas studiów specjalistycznych z teologii uczestniczył w posłudze duszpasterskiej w parafiach: św. Jana Nepomucena w Bytomiu-Łagiewnikach oraz św. Józefa w Chorzowie.

Od 2001 roku pełni funkcję postulatora procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Od 2007 r. był audytorem Rady ds. Młodzieży KEP, a w latach 2008-2012 członkiem Rady Programowej Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich.

13 grudnia 2014 roku Ojciec Święty Franciszek mianował go biskupem pomocniczym katowickim ze stolicą tytularną w Pomezanii. Święcenia biskupie przyjął 6 stycznia 2015 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Na dewizę biskupią wybrał słowa „Lux-Vita" (Światło-Życie) W archidiecezji pełni urząd wikariusza generalnego. Metropolita katowicki powierzył mu w szczególności troskę o instytuty życia konsekrowanego i stowarzyszenia życia apostolskiego, a także czuwanie nad właściwym rozwojem i działalnością ruchów i stowarzyszeń katolickich.