Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2014  /  Przed Niedzielą Środków Społecznego Przekazu

Przed Niedzielą Środków Społecznego Przekazu

Przed Niedzielą Środków Społecznego Przekazu

 „Przekaz w służbie autentycznej kultury spotkania" - to hasło 48. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu (21 września). Do słów z papieskiego orędzia na ten dzień o odważnym i mądrym korzystaniu z nowych technologii komunikacyjnych nawiązywała zorganizowana 15 września w Warszawie konferencja. Słowa Franciszka przytacza też w specjalnym przesłaniu do mediów przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski abp Wacław Depo.

Media mogą pomóc w przekraczaniu podziałów i budowaniu jedności między ludźmi - mówił o. Marek Kotyński CSRS ze stowarzyszenia SIGNIS-POLSKA podczas zorganizowanej 15 września w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski konferencji z okazji Niedzieli Środków Społecznego Przekazu. Omawiając orędzie papieskie na ten dzień przyznawał, że są pewne zagrożenia płynące z łatwości i szybkości przekazu, które mogą stwarzać pozór komunikowania czy też podatność na manipulacje, a nawet odizolowanie od najbliższych. Te zagrożenia jednak nie mogą sprawić, że odrzucimy media społecznościowe. O. Kotyński powtarza za Ojcem Świętym, że trzeba nauczyć się z nich umiejętnie korzystać - ze spokojem i refleksją.

Podobnie jak Miłosierny Samarytanin media powinny wsłuchiwać się w prawdziwe potrzeby ludzi, okazywać im „bliskość" i „czułość". Wtedy będą budować kulturę autentycznego spotkania.

Dr hab. Monika Przybysz przytoczyła badania CBOS, z których wynika, że od 2010 r. w sieci można spotkać ponad połowę dorosłych Polaków. - Ponad połowa ludzi w Polsce jest do zagospodarowania w Internecie, także przez Kościół - zauważyła. O tym, jak ważna jest obecność pozytywnych treści religijnych, świadczy chociażby rosnąca popularność jezuickiego portalu modlitwawdrodze.pl. Wielu duchownych jest już obecnych w sieci, tworząc i przekazując treści religijne, prowadząc blogi i swoje www. Również i świeccy prowadzą portale poświęcone religii i wierze.

Przykładem obecności świeckich katolików w sieci są m.in. takie portale, jak Przeznaczeni.pl czy powstający właśnie projekt „PrayAndMore.com". Młodzi katolicy nie boją się nowych technologii i chcą je wykorzystać, by Słowo Boże i wartości chrześcijańskie dotarły do jak największej liczby osób. - Internet jest narzędziem. Nie bójmy się go - mówi Maciej Koper, twórca portalu „Przeznaczeni.pl", który wraz z Anną Olesiak przedstawili nowy projekt obecności katolików w sieci.

Posłuchaj: Anna Olesiak o nowych możliwościach komunikacji i integracji treści w środowisku katolickim na przykładzie aplikacji "PrayAndMore.com":

Przekazywanie wartości i Prawdy popiera abp Wacław Depo. W swoim przesłaniu na Dzień Środków Społecznego Przekazu wyraża wdzięczność wszystkim, którzy w sposób odpowiedzialny traktują swą medialną misję społeczną, „rzetelnie informując i formując odbiorców swej twórczości". Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski podkreśla rolę mediów w formowaniu społeczeństwa w duchu prawdy i wolności. Pisze, że dziennikarze, zgodnie ze swoim sumieniem, powinni opierać się siłom nacisku, domagającym się od nich, by przystosowali prawdę do oczekiwań właścicieli mediów czy władzy politycznej. Nadchodząca niedzielę nazywa dniem modlitwy w intencji Ludzi służących prawdzie.

ZOBACZ TEŻ :

Przesłanie na Niedzielę Środków Społecznego Przekazu 

Orędzie na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

WIDEO:

>>Od cyfrowego połączenia do autentycznego spotkania
>>Media i Miłosierny Samarytanin

>>Korzystajmy z nowych mediów

AUDIO:


Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski
Skwer Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 6,
01-015 Warszawa, tel. 22 530 48 25,
e-mail: bprasowe@episkopat.pl