Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2022  /  Proces beatyfikacyjny o. Józefa Andrasza

Proces beatyfikacyjny o. Józefa Andrasza

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny o. Józefa Andrasza, jezuity, sodalisa, pierwszego i ostatniego kierownika duchowego św. Faustyny Kowalskiej.

Mógłby być patronem kierowników duchowych, bo towarzyszył, z wielką roztropnością, wielu penitentom na drodze życia duchowego. Pełnił posługę spowiednika i kierownika duchowego m.in. bł. Anieli Salawy, czy bł. Marii Klemensy Staszewskiej. Z prowadzonej przed wojną we Lwowie przez o. Andrasza Sodalicji Mariańskiej wyszedł ks. prof. Henryk Mosing, naukowiec, lekarz i potajemny ksiądz w Związku Sowieckim, obecnie kandydat na ołtarze.

W „Dzienniczku” św. siostry Faustyny Kowalskiej o. Andrasz jest najczęściej wymienianym kapłanem (59 razy). Był jej spowiednikiem i kierownikiem duchowym na początku jej drogi zakonnej i pod koniec jej życia, aż do śmierci w 1938 r.

W „Dzienniczku” św. Faustyna pisze:„Kiedy chciałam się usunąć od tych wewnętrznych natchnień, Bóg mi powiedział, że będzie żądał w dzień sądu ode mnie wielkiej liczby dusz. Kiedy raz umęczona tymi różnymi trudnościami, jakie miałam z tego powodu, że Jezus przemawia do mnie i żąda tego malowania obrazu, postanowiłam sobie mocno, przed ślubami wieczystymi, prosić ojca Andrasza, żeby mnie zwolnił z tych wewnętrznych natchnień i obowiązku malowania tego obrazu. Po wysłuchaniu spowiedzi ojciec Andrasz dał mi taką odpowiedź: Nie zwalniam siostry z niczego i nie wolno się siostrze uchylać od tych wewnętrznych natchnień, ale o wszystkim musi siostra mówić spowiednikowi, koniecznie, absolutnie koniecznie, bo inaczej zejdzie siostra na manowce pomimo tych wielkich łask Bożych. Chwilowo się siostra u mnie spowiada, ale niech siostra wie, że musi mieć stałego spowiednika, czyli kierownika” (Dz. 52).

„W sumie o. Andrasz posługiwał Siostrze Faustynie przez ponad 2 i pół roku, a po jej śmierci zaangażował się w realizację jej posłannictwa. Pod jego kierunkiem powstał obraz Jezusa Miłosiernego pędzla Adolfa Hyły, słynący dziś łaskami w Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach; on też zapoczątkował uroczyste nabożeństwa ku czci Miłosierdzia Bożego w klasztornej kaplicy Zgromadzenia w Łagiewnikach (1943) i obchodzenie święta Miłosierdzia (1944). Z jego inicjatywy zbierano wspomnienia o Siostrze Faustynie, a jego książeczka Miłosierdzie Boże… ufamy Tobie, popularyzująca nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego w formach przekazanych przez św. Siostrę Faustynę, została przetłumaczona na wiele języków i rozeszła się po całym świecie w ogromnych nakładach. On też był autorem pierwszych biografii o Apostołce Bożego Miłosierdzia” – czytamy na stronie www.andrasz.eu.