Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2020  /  Nowy numer kwartalnika Sodalis Marianus

Nowy numer kwartalnika Sodalis Marianus

 Ukazał się kolejny numer (2/2020) naszego kwartalnika sodalicyjnego Sodalis Marianus.

Zamieszczamy w nim Notę Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski wydaną w związku z pandemią koronawirusa.

Do tematu modlitwy w obliczu zagrożenia koronawirusem nawiązuje o. Emilio de Cardenas w swoim cyklu „Matka Boża  w liturgii", pisząc o miejscu Maryi w specjalnym formularzu mszalnym na czas pandemii. 

W intencji zakończenia pandemii, jak również o odnowę moralną Narodu, wiele osób w naszym środowisku modli się Nowenną Pompejańską. Skąd wzięła się ta forma modlitwy? Dlaczego nazywa się Pompejańska? Kim był bł. Bartolo Longo? Na te i inne pytania odpowiada Anna Laszuk w tekście „Matka Boża Pompejańska".

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego została przełożona, ale przecież odbędzie się w niedalekiej przyszłości, jeżeli tylko taka jest wola Boża. Dlatego kontynuujemy nasze przygotowania do tego ogromnie ważnego wydarzenia. Zachęcamy więc do lektury kolejnego odcinka cyklu poświęconego życiu i nauczaniu Prymasa Tysiąclecia. Z kolei o. Marcin Minczyński OSPPE swój tekst poświęcił  kard. Wyszyńskiemu i Sodalicjom Mariańskim.

W numerze przypominamy też, że nasze tegoroczne wyjazdowe rekolekcje sodalicyjne, jeżeli Pan Bóg pozwoli, odbędą się w Kalwarii Zebrzydowskiej, miejscu bardzo mocno związanym z osobą św. Jana Pawła II. W setną rocznicę Jego urodzin pragniemy właśnie tam dziękować Bogu  za dar życia papieża-Polaka, Sodalisa. W Sodalisie  Marianusie przypominamy związki św. Jana Pawła II z Kalwarią Zebrzydowską i słowa, które tam wypowiedział.

Wielkim skarbem dla naszego środowiska są sodaliski  i sodalisi dawnej Akademickiej Sodalicji Mariańskiej, działającej  w Warszawie przed wojną i przez kilka lat po niej. Warto czerpać  z ich doświadczenia, wiedzy, głębokiej wiary. Jedną z nich jest  Barbara Chodorowska, wieloletnia nauczycielka języka polskiego  Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego  w Warszawie. To osoba pod wieloma względami wyjątkowa, mądra, pokorna, serdeczna, ogromnie kochająca Boga i Matkę Najświętszą. W dużym wywiadzie podzieliła się z nami swoją historią.

Numer uzupełnia tekst Bożeny Abramowicz o nowych  wyzwaniach edukacyjnych w związku z pandemią.

Serdecznie zachęcamy do lektury!