Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2020  /  Zmarł Stanisław Luft

Zmarł Stanisław Luft

 W wieku 96 lat zmarł 10 marca w Warszawie Stanisław Luft, Sodalis Marianus, profesor nauk medycznych, weteran polskiej reumatologii, Powstaniec Warszawski, społecznik i zaangażowany chrześcijanin. Przez ponad 50 lat wykładał medycynę pastoralną w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie.

Już w okresie nauki w III Miejskim Gimnazjum Męskim w Warszawie należał do szkolnej Sodalicji Mariańskiej. W okresie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej (pseud. Lech). Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie zaangażował się w działalność Sodalicji Mariańskiej Akademików w Warszawie. Przyrzeczenie sodalicyjne złożył w czerwcu 1946 roku. W roku akademickim 1946/1947 był prezesem Sodalicji Mariańskiej Akademików. Uczestniczył w obozach sodalicyjnych w Jaszczurówce, we Wrzeszczu i na Cyrhli.

Ukończył studia medyczne na Akademii Medycznej w Warszawie (1952). Uzyskiwał kolejne stopnie naukowe, aż w 1992 roku otrzymał tytuł profesora nauk medycznych. Specjalizował się w zakresie chorób wewnętrznych i reumatologii. Zawodowo związany był przez kilkadziesiąt lat z Instytutem Reumatologicznym im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher. Jest autorem m.in. podręcznika „Medycyna Pastoralna", wydanego w 2002 roku przez Wydawnictwo Archidiecezji Warszawskiej.

Przez wiele lat, wraz ze swą małżonką Barbarą, prowadził zajęcia w ramach przygotowania do sakramentu małżeństwa w swojej parafii św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

Związany z warszawskim Klubem Inteligencji Katolickiej, którego został honorowym członkiem oraz członkiem Kapituły Nagrody „Pontifici - budowniczemu mostów".

W 2013 r. otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Przez św. Jana Pawła II został uhonorowany papieskim orderem „Pro Ecclesia et Pontifice", a kard. Kazimierz Nycz przyznał mu medal „Zasłużony dla Archidiecezji Warszawskiej".