Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2019  /  350 – lecie Obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej z Rokitna

350 – lecie Obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej z Rokitna

 W Rokitnie, miejscu naszych czerwcowych rekolekcji sodalicyjnych, zakończył się Rok Jubileuszowy związany z 350 - leciem Obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej. Uroczystej Mszy św. odpustowej w Rokitnie przewodniczył 16 czerwca kard. Kazimierz Nycz. - Chcemy prosić Pana Boga, abyśmy umieli tak jak Maryja Cierpliwie Słuchająca słuchać Boga i słuchać innych ludzi - mówił metropolita warszawski.

Obchody rozpoczęły się od modlitwy różańcowej i katechezy jubileuszowej wygłoszonej przez ks. Roberta Patro. Natomiast w samo południe Sumie odpustowej przewodniczył kard. Nycz. Koncelebrowali ją biskupi z metropolii szczecińsko-kamieńskiej, a także bp Antonii Stankiewicz z Rzymu.

- Od 350 lat kolejne pokolenia pielgrzymów tej ziemi przybywają tu, by spotkać się z obliczem zasłuchanej Matki i niejako wyryć ten święty wizerunek w swoim chrześcijańskim życiu poprzez cierpliwie słuchanie Boga w napotkanych ludziach - mówił bp Tadeusz Lityński, ordynariusz zielonogórsko - gorzowski, na początku Mszy św.

W homilii kard. Nycz zwrócił uwagę na wizerunek Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej. - Ze wzruszeniem patrzyłem na ten piękny obraz pomagający w modlitwie, na którym prawe ucho Maryi jest odsłonięte przez tego, który ten obraz stworzył. Po to, aby Maryja, po ludzku mówiąc, mogła słyszeć nasze bóle, problemy, sprawy, modlitwy i prośby. I żeby mogła je jeszcze bardziej wysłuchiwać i iść z nimi, tak jak w Kanie Galilejskiej, do swojego Syna Jezusa Chrystusa i mówić swoim sługom - nam: „Zróbcie wszystko cokolwiek Wam powie mój Syn" - mówił w homilii kardynał.

- Przychodzimy tutaj także ze wszystkimi sprawami Kościoła, ojczyzny, świata, który potrzebuje tego miejsca i potrzebuje Tej, która cierpliwie słucha, po to, aby odejść stąd nie tylko podniesionym na duchu, ale natchnionym do głębszego życia według ewangelii Jezusa Chrystusa - dodał metropolita warszawski.

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że od Maryi powinniśmy uczyć się słuchania. - Chcemy prosić Pana Boga, abyśmy umieli tak jak Maryja Cierpliwie Słuchająca słuchać Boga i słuchać innych ludzi. Słowa zawsze są ważne i słowa mogą jednoczyć, mogą budować miłość, ale słowa mogą dzielić, jak tego czasem jesteśmy świadkami. Natomiast tak naprawdę ważne jest to, żeby za pięknymi słowami, które budują, szły nasze czyny - podkreślił kard. Nycz.

O oprawę muzyczną Mszy św. zatroszczył się Chór Kameralny „Adoramus" ze Słubic, wraz z Rokitniańską Orkiestrą Jubileuszową, który po nabożeństwie dał koncert zatytułowany „Królowej Orła Białego".

Wydarzeniom towarzyszyła wystawa „Archeologia niebiańska", prezentująca przedmioty znalezione podczas prac remontowych w gorzowskiej katedrze.

We wtorek 18 czerwca bp Tadeusz Lityński przewodniczył w Rokitnie Mszy św. zamykającej obchody Maryjnego Roku Jubileuszowego ogłoszonego z okazji 350. rocznicy obecności obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej.