Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2019  /  Zakończenie Roku Szkolnego 2018/2019

Zakończenie Roku Szkolnego 2018/2019

 Mszą św. w kościele przy ul. Chłodnej w Warszawie zakończył się 19 czerwca rok szkolny 2018/2019 w Katolickim Zespole Edukacyjnym Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce.  Uroczystej Eucharystii na zakończenie roku pracy i nauki przewodniczył o. Emilio de Cardenas, Asystent Kościelny Federacji SM w Polsce.

Eucharystia zgromadziła całą społeczność szkolną: uczniów wraz z rodzinami, nauczycieli i pracowników naszego Katolickiego Zespołu.

Obecni byli sodalisi i sodaliski. Swoje kazanie o. Emilio skoncentrował wokół słów z 2 Listu do Koryntian: „Tak bowiem jest: kto skąpo sieje, ten skąpo i zbiera, kto zaś hojnie sieje, ten hojnie też zbierać będzie". Zachęcił do kształtowania w sobie postawy hojności: przede wszystkim wobec Boga. Należy więc pamiętać o uczestnictwie we Mszy św. w każdą niedzielę. - Na Mszę św. nie powinniśmy się spóźniać. Warto przyjść na wcześniejszą Mszę, nawet na siódmą rano, nawet codziennie!

Ktoś powie, że to przecież nie jest obowiązkowe. Tak, ale to jest właśnie postawa hojności. A kto hojnie sieje, ten i hojnie zbierać będzie - mówił o. Emilio. Zaznaczył, że będąc na wakacjach za granicą, gdzie daleko jest do kościoła katolickiego, można pójść np. do prawosławnych, czy protestantów. Zawsze warto zapoznać się z czytaniami na dany dzień, przeczytać je i przemyśleć.

O. Emilio polecał także wybranie się w wakacje na pielgrzymkę, a także próbę nauczenia się czegoś nowego, a wartościowego. Chodzi bowiem o to, aby nie nudzić się, ale odpoczywać aktywnie.

Po kazaniu nastąpiło przekazanie sztandaru szkoły przez starszych uczniów - młodszym. Odchodząca klasa ósma Katolickiej Szkoły Podstawowej im. kard. Stefana Wyszyńskiego przekazała sztandar klasie siódmej.

Natomiast odchodząca klasa trzecia Katolickiego Gimnazjum im. ks. Jerzego Popiełuszki przekazała sztandar do archiwum, ponieważ po 20 latach gimnazja przestają istnieć.

- W tym roku naszą szkołę sodalicyjną ukończyły trzy klasy: ósma klasa podstawówki i dwie trzecie gimnazjalne. Łącznie: 46 absolwentów, którzy spędzili z nami 9, 10 lat, rozpoczynając swoją edukację od zerówki lub pierwszej klasy. Chociaż byli i tacy, którzy doszli do nas w pierwszej klasie gimnazjum. Cieszymy się, że byliście z nami, przynosiliście nam radość i chlubę. Myślę, że otrzymaliście tu wiele dobrych wartości, pielęgnujcie je w sobie, rozwijajcie i zawsze pamiętajcie, że nasze drzwi są dla was szeroko otwarte. Chcemy was widzieć, cieszyć się z waszego dalszego rozwoju i sukcesów. A jeżeli będziemy mogli wam w czymś pomóc, to zapraszamy - mówił do uczniów Grzegorz Baran, dyrektor Katolickiego Zespołu Edukacyjnego Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce.

Po Mszy św. wyróżnieni zostali najlepsi uczniowie, a odchodzące klasy otrzymały świadectwa i nagrody.