Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2018  /  Nowy rok szkolny w Katolickim Zespole Edukacyjnym Federacji SM w Polsce

Nowy rok szkolny w Katolickim Zespole Edukacyjnym Federacji SM w Polsce

 Rozpoczął się nowy rok szkolny w Katolickim Zespole Edukacyjnym  Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce. Społeczność szkolna  zainaugurowała go 3 września Mszą św. w kościele parafii św. Andrzeja  Apostoła przy ul. Chłodnej w Warszawie. 

Na wstępie Eucharystii zostały uroczyście wprowadzone poczty sztandarowe  naszych szkół: Katolickiej Szkoły Podstawowej nr 7 im. kard. Stefana  Wyszyńskiego i Katolickiego Gimnazjum nr 15 im. bł. ks. Jerzego  Popiełuszki.  Mszę św. o odprawił o. Emilio de Cardenas, Asystent  Kościelny Federacji SM w Polsce i opiekun duchowy szkół. Na początku Eucharystii przypomniano, że patron tego dnia to św.  Grzegorz Wielki, papież i Doktor Kościoła. Wśród wielu jego zasług  należy wymienić m.in. odnowienie życia Kościoła i reformę liturgii, w  szczególności śpiewu. Był jednym z czterech wielkich Doktorów Kościoła  Zachodniego, obok św. Ambrożego, św. Augustyna i św. Hieronima.  Jednocześnie jest to Patron Dyrektora Katolickiego Zespołu Edukacyjnego  Federacji SM Grzegorza Barana. Podczas Eucharystii modlono się w  intencji Pana Dyrektora, o potrzebne łaski dla niego. 

- Czy Pan Jezus był nauczycielem czy lektorem? - pytał w homilii o.  Emilio. I podkreślił, że Jezus był nauczycielem w szkole życia, uczył  swoim słowem i zachowaniem. Kiedy czytał w synagodze, słuchała Go  również Matka Boża. - Warto w tym uważnym słuchaniu Jezusa naśladować  Maryję - zachęcał kaznodzieja. 

O. Emilio mówił uczniom, że bycie lektorem to ważne powołanie i  wspaniała służba. Można ją wypełniać czytając uroczyście Słowo Boże w  kościele czy podczas nabożeństw w szkole. Wtedy trzeba jednak pamiętać o  tym, żeby czytać starannie, wyraźnie i powoli. Ale można też czytać  rodzinie w domu, a potem, w przyszłości, czytanie własnym dzieciom to  niezwykle ważne i potrzebne zadanie. 

Na zakończenie Mszy św. dyrektor Grzegorz Baran powitał wszystkich  uczniów, a szczególnie tych najmłodszych, z zerówki i z dwóch klas  pierwszych podstawówki. Prosił wszystkich innych uczniów, i oczywiście  nauczycieli, aby roztoczyli nad najmłodszymi dziećmi szczególną opiekę.  Dziękował pocztom sztandarowym za obecność, a nauczycielom wyraził  wdzięczność za pełne zapału przygotowania do nowego roku szkolnego,  które trwały również w wakacje. Rodziców prosił, aby pamiętali o  patronach własnych i swoich dzieci, gdyż za wstawiennictwem tych  patronów możemy wypraszać u Boga różne łaski.