Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2018  /  Centralna Procesja Bożego Ciała w Warszawie

Centralna Procesja Bożego Ciała w Warszawie

 

Sodaliski i sodalisi, uczniowie Katolickiego Zespołu Edukacyjnego Federacji SM w Polsce wraz z rodzinami i nauczycielami, przyjaciele i sympatycy wspólnot sodalicyjnych wzięli udział w Centralnej Procesji Bożego Ciała, która 31 maja przeszła ulicami Warszawy.

Uczestnicy nieśli tryptyk Matki Bożej Sodalicyjnej, szły poczty sztandarowe szkół sodalicyjnych, powiewano błękitnymi flagami sodalicji.

W procesji brali udział również przedstawiciele innych ruchów i stowarzyszeń archidiecezji warszawskiej, duchowieństwo oraz inni wierni.

Centralne uroczystości rozpoczęły się Mszą św. odprawioną w archikatedrze św. Jana na Starym Mieście, której przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Po Eucharystii procesja przeszła ulicą Świętojańską, Placem Zamkowym, Krakowskim Przedmieściem, ul. Królewską i zakończyła się na Placu Piłsudskiego. Zatrzymywano się kolejno przy czterech ołtarzach ustawionych: przed kościołem akademickim św. Anny, przed kościołem seminaryjnym, przed kościołem sióstr wizytek i na Placu Piłsudskiego. Ołtarze zbudowali: pierwszy - studenci z duszpasterstwa akademickiego św. Anny, drugi - rzemieślnicy z Cechu Rzemiosł, trzeci - nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej i czwarty - Wojsko Polskie.

W tym roku, w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości Polski, wystrój ołtarzy był wyjątkowy i nawiązywał do obrazu jednego z najwybitniejszych polskich malarzy religijnych XX w. Jana Henryka Rosena pt. „Polonia Mater Sanctorum". Obraz ten został namalowany w 1936 r. na Międzynarodową Wystawę Prasy Katolickiej w Watykanie, a obecnie znajduje się w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Kolejne ołtarze na trasie procesji symbolicznie ukazywały cztery drogi do wolności, a zarazem reprezentacje wybitnych postaci Kościoła, świata kultury i sztuki, wojska a jednocześnie różnych ziem dawnej Rzeczpospolitej.

Pierwszy ołtarz przy kościele akademickim św. Anny wydobył z obrazu Rosena postać św. Jana Kantego, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, ukazując pierwszą z „dróg do wolności" - drogę nauki. Ołtarz drugi, przy kościele seminaryjnym, gdzie uczą się przyszli kapłani, ukazał św. Stanisława Kostkę - młodego człowieka, który idąc do Rzymu doszedł do świętości. Ołtarz ten ukazał drugą z dróg prowadzących do wolności - wiarę. Trzeci ołtarz, przy kościele wizytek, z którym związany był poeta ks. Jan Twardowski, przywołał postać Jana z Czarnolasu z obrazu „Polonia Mater Sanctorum". W ten sposób ukazana została kolejna z dróg wolności - kultura.

Czwarty ołtarz, który tradycyjnie na placu Piłsudskiego przygotowało Wojsko Polskie, nawiązywał do wybitnych postaci reprezentujących militarną drogę do niepodległości, takich jak Jan III Sobieski, Józef Piłsudski, ks. Ignacy Skorupka. Przy tym ołtarzu kard. Nycz wygłosił kazanie. Podkreślił, że uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest nierozłącznie związana z Wielkim Czwartkiem i Wielkim Piątkiem. - W Eucharystii dokonuje się przemiana darów tej ziemi - chleba i wina - w Ciało i Krew Chrystusa, po to, aby się dokonywała przemiana naszego życia. A my przemienieni świętą Eucharystią byśmy przemieniali świat, byli solą tej ziemi i światłem świata. O tym nam przypomina każda, także dzisiejsza procesja Bożego Ciała - mówił hierarcha.

Na zakończenie kard. Nycz przypomniał, że 37 lat temu na placu Piłsudskiego odbył się pogrzeb Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Zachęcił zgromadzonych do modlitwy o rychłą beatyfikację Prymasa Tysiąclecia. Po kazaniu uczestnicy procesji odśpiewali dziękczynne „Te Deum", a po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem nastąpiło zakończenie procesji.