Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2018  /  Pielgrzymka młodzieży Katolickiego Zespołu Edukacyjnego Federacji SM

Pielgrzymka młodzieży Katolickiego Zespołu Edukacyjnego Federacji SM

 Grupa uczniów Katolickiego Zespołu Edukacyjnego Federacji SM w Polsce odbyła 11 maja pielgrzymkę do miejsc związanych z Patronem roku 2018 - św. Stanisławem Kostką.

Młodzież, wraz z opiekunami odwiedziła m.in. Przasnysz i Płock. Fara w Przasnyszu to miejsce chrztu św. Stanisława Kostki, a w jednej z kaplic zostali tam pochowani jego rodzice i bracia. Głównym  punktem pielgrzymki była Msza św. w Sanktuarium św. Stanisława Kostki w Rostkowie, którą odprawił o. Emilio de Cardenas. Rostkowo w województwie mazowieckim to miejsce narodzin św. Stanisława Kostki w 1550 r. W miejscu, w którym znajduje się obecnie kościół, według tradycji stał dwór Kostków. W Rostkowe pozostały ślady obecności Patrona młodzieży: kamień, w którym, jak podaje tradycja została odciśnięta stopa świętego, lipa, pod którą się często modlił i staw. Przy tym stawie również oddawał się modlitwie, a że przeszkadzały mu w tym żaby, poprosił Boga, żeby je uciszył. Od tego czasu w Rostkowie żaby nie kumkają.