Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2018  /  Cykl Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych

Cykl Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych

 Warszawska Sodalicja Mariańska pw. Zwiastowania Pańskiego regularnie uczestniczy w Wielkim Poście w nabożeństwach stacyjnych w kościołach obu warszawskich diecezji.

Cykl Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych, gdzie każdy kościół jest „stacją" jednego dnia Wielkiego Postu, funkcjonuje w stolicy już od kilku lat i cieszy się coraz większą popularnością wśród wiernych.

Wybrano kościoły o szczególnej historii i wyjątkowym znaczeniu dla miasta. Każdy kościół jest „stacją" jednego dnia Wielkiego Postu. Każdego dnia w wyznaczonym kościele obowiązuje ten sam program. Kościół otwarty jest od godz. 6.00 do 21.00. Przez cały dzień istnieje możliwość spowiedzi, do godz. 15.00 trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Poza tym, o godz. 12.00 jest wspólna modlitwa Anioł Pański i Różaniec, o godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego bądź Droga Krzyżowa, o godz. 19.00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. Centralnym wydarzeniem każdego dnia modlitwy stacyjnej jest Msza święta sprawowana o godz. 20.00. Dzień kończy się o godz. 21.00 Apelem Jasnogórskim.

Sama tradycja kościołów stacyjnych narodziła się w Rzymie. W poszczególne dni Wielkiego Postu wierni spotykali się - i spotykają - każdego dnia w innym kościele na specjalnej liturgii. Do dziś najbardziej wymownym znakiem w Rzymie jest pierwszy kościół stacyjny, w Środę Popielcową, którym jest bazylika św. Sabiny na Awentynie. To tam przeważnie papież odprawia Mszę św. rozpoczynającą Wielki Post i posypuje głowy wiernych popiołem. Zwyczaj codziennego nawiedzania kościołów stacyjnych jest w Wiecznym Mieście bardzo żywy i dziś. Tej tradycji poświęciła wydaną przed kilku laty książkę „Rzymskie pasje", była ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka.