Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2018  /  „Prawda was wyzwoli (J 8, 32). Fake news a wychowanie do prawdy”

„Prawda was wyzwoli (J 8, 32). Fake news a wychowanie do prawdy”

 „Prawda was wyzwoli (J 8, 32). Fake news a wychowanie do prawdy" - to temat spotkania formacyjnego nauczycieli szkół sodalicyjnych w Warszawie, które odbyło się 17 lutego w Domu Pielgrzyma Amicus.

Spotkanie, w którym uczestniczyło bardzo wielu nauczycieli, rozpoczęło się modlitwą poranną i Mszą św., której przewodniczył i homilię wygłosił o. Emilio de Cardenas. Następnie o. Emilio wygłosił konferencję tematyczną na temat wychowania do prawdy. Mówił o tzw. fake newsach, czyli fałszywych wiadomościach, które pojawiają się w mediach. Radził, jak się przed tym bronić. O fake newsach pisaliśmy już w poprzednim serwisie, teraz więc podamy tylko krótki przewodnik, przedstawiony na spotkaniu przez o. Emilio. Jest to zbiór 8 rad, jak rozpoznać fałszywą wiadomość.

1. Rozważyć, dokonać analizy źródła informacji.

2. Zapoznać się z treścią wiadomości (próbując ją zrozumieć całościowo), a nie tylko z samym jej nagłówkiem, który ma na celu przyciągnąć uwagę kontrowersyjnym zestawieniem słów.

3. Sprawdzić autorów informacji oraz ich wiarygodność.

4. Sprawdzić czy inne tzw. źródła pomocnicze podają identyczne treści.

5. Sprawdzić datę publikacji.

6. Rozważyć, czy nie jest to żart lub satyra.

7. Przeanalizować własne przekonania (czy nie wpływają one na nasz osąd).

8. Zapytać ekspertów.

 

W trakcie spotkania omawiano również orędzie papieża Franciszka na ostatni Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Dokument poświęcony jest właśnie dezinformacji w mediach. Odbyła się bardzo dobra, ciekawa dyskusja na ten temat. Spotkanie zakończyło się nieszporami i obiadem.