Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2017  /  16. rocznica śmierci śp. Księdza Prałata Tadeusza Uszyńskiego

16. rocznica śmierci śp. Księdza Prałata Tadeusza Uszyńskiego

 9 października br., w 16. rocznicę śmierci śp. Księdza Prałata Tadeusza Uszyńskiego, w jego rodzinnych Bogutach odprawiona została Msza św. w intencji tego charyzmatycznego duszpasterza, który reaktywował Sodalicję Mariańską w Polsce.

W Eucharystii uczestniczyli miejscowi parafianie, rodzina ks. Tadeusza, przyjaciele i wychowankowie ks. Uszyńskiego, sodalisi i sodaliski na czele z prezesem Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce Grzegorzem Baranem. Oczywiście przybyła liczna reprezentacja uczniów i nauczycieli Katolickiego Zespołu Edukacyjnego Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce, założonego w Warszawie przez ks. Uszyńskiego.

Witając zgromadzonych proboszcz miejscowej parafii Wszystkich Świętych ks. Stanisław Mikucki przypomniał, że to właśnie z tej parafii wyszedł ks. Uszyński, następnie pracował z oddaniem w Warszawie, gdzie służył na rzecz budowania Królestwa Bożego. - Wpatrując się w jego oddanie Bogu, modlimy się dziś w intencji ks. Tadeusza, a także za naszą Ojczyznę i Warszawę - mówił ks. Mikucki.

W kazaniu o. Emilio de Cardenas, nawiązując do czytań liturgicznych z tego dnia, nakreślił sylwetki: miłosiernego Samarytanina i proroka Jonasza. Ten pierwszy zaopiekował się ciężko rannym podróżnym, a drugi poszedł Niniwy i tam głosił Boże miłosierdzie, ale wcześniej, nieposłuszny wezwaniu Bożemu, uciekał przed Panem. - Ks. Uszyński założył naszą szkołę sodalicyjną w Warszawie właśnie po to, aby kształtowała uczniów w duchu postawy dobrego Samarytanina - zaznaczył o. Emilio.

W krótkim świadectwie Grzegorz Baran podkreślił, że ks. Tadeusz zawsze, jak miłosierny Samarytanin pochylał się na każdym, kto potrzebował pomocy. Miał w sobie wielką empatię, współczucie i zrozumienie dla drugiego człowieka.

Po Eucharystii tradycyjnie złożono wieńce i kwiaty na grobie ks. Uszyńskiego w Bogutach, a także modlono się w jego intencji.