Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2017  /  Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla „Gościa Niedzielnego”

Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla „Gościa Niedzielnego”

 Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla „Gościa Niedzielnego" (nr 41, 15 X 2017) zapowiedział, że podpisze ustawę o zakazie aborcji eugenicznej, jeżeli taka nowelizacja zostanie przyjęta przez parlament.

Chodzi o wykreślenie z obowiązującej ustawy zapisu o tzw. przesłance eugenicznej, która dopuszcza aborcję w sytuacji, gdy „badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu". „Te dzieci - mówi prezydent Andrzej Duda - jeśli uda im się przeżyć i rodzice nie zdecydują się na, niestety, proponowaną obecnie aborcję, są bardzo szczęśliwe. Jest nie do przyjęcia, że dziś w Polsce można je zabijać. To są wspaniali ludzie, którzy swoim życiem mogą zrobić wiele dobrego. Podpiszę ustawę zakazującą aborcji eugenicznej, przede wszystkim aby wykluczyć prawo do zabijania dzieci z zespołem Downa".

Kaja Godek z Fundacji „Życie i rodzina", inicjatorka obywatelskiej inicjatywy „Zatrzymaj aborcję", stwierdziła, że słowa prezydenta są sygnałem dla polityków, że droga jest wolna, należy uchwalić tę ustawę i ma nadzieję, że będzie to kwestia najbliższych miesięcy. -To jest też sygnał dla społeczeństwa. Jesteśmy po pięciu tygodniach zbiórki podpisów i dobrze, że obywatele dostają informację, że ich wysiłek nie pójdzie na marne - powiedziała KAI Kaja Godek. Jej zdaniem, istotne w wypowiedzi prezydenta Dudy jest także to, że głowa państwa podkreśla, iż niepełnosprawne dzieci mają prawo do życia, mogą się nim cieszyć i mogą wiele wnosić do świata.

- Cieszę się, gdy podobne deklaracje padają z ust polityków i najwyższych urzędników państwowych ze względu na sprawowaną funkcję. Ale cieszę się też zwyczajnie, po ludzku, że coraz więcej osób widzi, że te dzieci nie są zbędnymi odpadami, które powinny być wyrzucone ze społeczeństwa. W godności ludzkiej wszyscy jesteśmy równi. Trzeba jak najszybciej zakończyć dyskryminację, jaką jest aborcja eugeniczna. Nie ma żadnego powodu, aby zabijać dziecko z tego powodu, że nosi w sobie jakąś niepełnosprawność i nakładać ciężar w postaci presji aborcyjnej na kobiety, które po diagnozie znajdują się w trudnej emocjonalnie sytuacji - stwierdziła Godek.

Rozpoczęta 1 września zbiórka podpisów pod projektem nowelizacji ustawy z 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, potrwa do 15 listopada. Aby projektem zajęli się posłowie, Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Zatrzymaj aborcję" musi złożyć u Marszałka Sejmu minimum 100 tys. podpisów.

Organizatorzy chcą jednak zebrać dużo więcej, bo nawet milion podpisów.