Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2017  /  Zakon Marianistów ma już 200 lat!

Zakon Marianistów ma już 200 lat!

 Zakon Marianistów ma już 200 lat! Serdecznie gratulujemy naszym kochanym marianistom: o. Emilio i br. Jose, ogarniamy ich modlitwą, polecamy Bogu, za wstawiennictwem Maryi, ich posługę i powołanie zakonne. Dziękujemy im za zaangażowanie i wysiłek, jaki wkładają w pracę na rzecz naszych szkół oraz sodalicji!

Towarzystwo Maryi, bo tak brzmi oficjalna nazwa marianistów, pochodzi od świeckiego ruchu Sodalicji Mariańskiej, którą reaktywował we Francji błogosławiony ojciec Guillanne Joseph Chaminade. Marianiści zostali założeni 1817 r. w Bordeaux. Do Polski przybyli w 1994 r. Jest to zgromadzenie bezhabitowe, co oznacza, że marianiści chodzą ubrani po cywilnemu, a jedynym zewnętrznym znakiem przynależności do Towarzystwa Maryi jest obrączka - symbol przymierza z Matką Najświętszą. Obrączkę tę otrzymują w momencie składania ślubów wieczystych (ubóstwa, posłuszeństwa, czystości i stałości). Kapłani, których w zgromadzeniu jest zdecydowana mniejszość, zakładają strój duchowny taki sam jak księża diecezjalni. Marianiści, chociaż są zgromadzeniem bezhabitowym, to jednak nie ukrytym. Zawsze przedstawiają się i podpisują jako bracia marianiści.

Ich duchowość to całkowite oddanie Matce Bożej. Wstępując do zgromadzenia stają się własnością Maryi i pomagają Jej w misji dawania Chrystusa światu. Zgodnie z charyzmatem zajmują się m.in. duszpasterstwem, edukacją, pracą w szkołach i na uniwersytetach.