Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2017  /  Sodalis Piotr Mroczkowski - laureat Stypendium im. bp. R. Andrzejewskiego

Sodalis Piotr Mroczkowski - laureat Stypendium im. bp. R. Andrzejewskiego

 Sodalis Piotr Mroczkowski, uczeń klasy II B LO Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Długosza we Włocławku, został tegorocznym laureatem Stypendium im. bp. Romana Andrzejewskiego.

Uroczystość wręczenia stypendium odbyła się w gmachu Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski podczas Gali Nagrody Fundacji „Solidarna Wieś". Młodemu stypendyście towarzyszył ks. Jacek Kędzierski, dyrektor Szkół Długosza we Włocławku.

Piotr Mroczkowski w 2012 r. reaktywował w swojej szkole Sodalicję Mariańską. Impulsem do tego było odnalezienie na strychu katedry włocławskiej starego sztandaru sodalicyjnego. Sodalicja Mariańska w popularnym Długoszu powstała w roku szkolnym 1917/18, w drugim roku funkcjonowania szkoły. W czasie wojny i w okresie komunizmu sodalicja nie działała, ale pięć lat temu, m.in. dzięki Piotrowi Mroczkowskiemu, została reaktywowana. Od tego momentu sodalicja uczniowska we Włocławku rozwija się bardzo prężnie.

O młodym sodalisie z Włocławka napisał w ostatnim wydaniu (10/2017) Tygodnik „Idziemy". Czytamy tam m.in., że sodalis Piotr Mroczkowski jest miłośnikiem łaciny i liturgii - opiekuje się m.in. szkolna kaplicą. W swojej rodzinnej wsi Wilczyn w archidiecezji gnieźnieńskiej jest dyplomowanym ceremoniarzem, gra też na barokowych organach. Brat jego mamy jest księdzem i Piotr - jak czytamy w „Idziemy" - „też chce iść tą drogą".

Piotr Mroczkowski bierze udział i angażuje się we wszystkie działania podejmowane nie tylko przez swoją szkolną sodalicję, ale również przez Federację Sodalicji Mariańskich w Polsce. Bardzo serdecznie gratulujemy mu wyróżnienia i dziękujemy za piękne świadectwo wiary!