Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2017  /  Spotkanie poświęcone ppłk. Łukaszowi Cieplińskiemu

Spotkanie poświęcone ppłk. Łukaszowi Cieplińskiemu

 W sali Urzędu Dzielnicy Warszawa-Bemowo odbyło się spotkanie poświęcone ppłk. Łukaszowi Cieplińskiemu, sodalisowi, żołnierzowi Organizacji Orła Białego, ZWZ-AK oraz NIE i DSZ, prezesowi IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Ppłk Ciepliński został w 1947 roku aresztowany przez UB, a następnie więziony i brutalnie przesłuchiwany w warszawskim więzieniu mokotowskim. Okrutne śledztwo trwało trzy lata i było prowadzone pod bezpośrednim nadzorem NKWD. Zachowały się grypsy więzienne Cieplińskiego adresowane do rodziny. Są one - jak uważa ks. prałat Józef Maj - „perłą polskiej literatury więziennej, nieporównywalnej z niczym". Ks. Maj, znany warszawski kapłan, kapelan organizacji niepodległościowych, jest autorem książki „Polska zwycięży - rzecz o Łukaszu Cieplińskim" (wkrótce ukaże się drugie, rozszerzone wydanie tej publikacji).

- Łukasz Ciepliński jest przedstawicielem pokolenia, którego zasługi są niepoliczone i wciąż jeszcze niezbadane. To był najnormalniejszy polski chłopiec, zadziwiające są świadectwa ludzi, którzy spotkali się z nim. Ci ludzie dają imponujące świadectwo jego dojrzałości osobowej, rozumienia spraw ojczystych. To pokolenie ugruntowane było na zespole wartości moralno-patriotycznych, który potrafił dać odpór i Niemcom i Sowietom, potęgom militarnym i politycznym - mówił ks. Maj na spotkaniu.

Łukasz Ciepliński został zabity strzałem w tył głowy w piwnicy pomieszczeń gospodarczych więzienia UB na Mokotowie w Warszawie. Miejsce jego pochówku nie jest znane. - Jestem przekonany, że jest to człowiek, który osiągnął świętość i który umarł śmiercią męczeńską - podkreślił ks. prałat Maj.