Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2017  /  „Generał sodalis” – artykuł o generale Józefie Hallerze

„Generał sodalis” – artykuł o generale Józefie Hallerze

 „Generał sodalis" - to tytuł artykułu o generale Józefie Hallerze, który ukazał się w Gościu Niedzielnym (7/2017). Autor artykułu Andrzej Grajewski na początku zaznacza, że generał broni Józef Haller, twórca Błękitnej Armii, obrońca Warszawy w 1920 r., Sodalis Marianus, abstynent i działacz Akcji Katolickiej - był za życia symbolem Polski katolickiej. Szybko jednak jego zasługi zostały zapomniane, a dla młodego pokolenia Polaków jest już postacią nieznaną.

A był to niezwykły, bardzo religijny człowiek. W czasie trwania Bitwy Warszawskiej  codziennie wraz ze swym sztabem uczestniczył we Mszy św. w warszawskim kościele Najświętszego Zbawiciela, wnosząc w szeregi wojska, jak to ocenił później premier Witos, „religijną wiarę w zwycięstwo".

„W rodzinie wychował się w atmosferze kultu maryjnego. Jako dziecko brał także udział w pielgrzymkach do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

We wczesnej młodości zapisał się do Sodalicji Mariańskiej i później podkreślał, że ten ruch ukształtował jego charakter. Zarówno w jego pamiętnikach, jak i relacjach świadków uderza, jak wielką wagę przykładał do modlitwy. Im bardziej było niebezpiecznie i sytuacja na froncie komplikowała się tym bardziej - jego zdaniem - żołnierze powinni wypraszać łaski Opatrzności Bożej. Ten religijny program cechował go także jako polityka w czasach II Rzeczpospolitej. Program odnowy człowieka wiązał z ruchem abstynenckim, który łączył zawsze z przesłaniem religijnym. Działał nadal w sodalicji, z radością przywitał powstanie Akcji Katolickiej" - czytamy w artykule.

Autor podkreśla, że wyjątkową rolę w duchowości Hallera zajmowała Jasna Góra, gdzie często przybywał prywatnie albo z okazji różnych uroczystości. Po wojnie musiał zamieszkać na emigracji, ale nadal działał w sodalicji. Zmarł w Londynie w 1960 r. Jego doczesne szczątki sprowadzono do Polski w 1993 r. i pochowano w kościele garnizonowym w Krakowie. 2017 r. został ogłoszony przez Senat RP Rokiem Hallera.