Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2016  /  Uroczystości związane z 15. rocznicą śmierci śp. Księdza Prałata Tadeusza Uszyńskiego

Uroczystości związane z 15. rocznicą śmierci śp. Księdza Prałata Tadeusza Uszyńskiego

 W Bogutach, wsi leżącej na pograniczu Mazowsza i Podlasia, 9 października odbyły się uroczystości związane z 15. rocznicą śmierci śp. Księdza Prałata Tadeusza Uszyńskiego, legendarnego duszpasterza akademickiego Warszawy, odnowiciela i pierwszego moderatora Sodalicji Mariańskich w Polsce.

Ks. Tadeusz urodził się w Bogutach w 1929 r. i jest pochowany na tamtejszym cmentarzu. Uroczystą Mszę św. w kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych odprawił i wygłosił homilię bp Antoni Pacyfik Dydycz z Drohiczyna. Na Eucharystii zgromadzili się, oprócz miejscowych parafian, rodzina (z jedynym żyjącym bratem ks. Tadeusza - Stanisławem Uszyńskim), przyjaciele, znajomi, wychowankowie i współpracownicy ks. Uszyńskiego. Przybyła delegacja Katolickiego Zespołu Edukacyjnego Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce, założonego w Warszawie przez ks. Tadeusza. Nie zabrakło też członków Sodalicji Mariańskiej (na czele z prezesem Federacji SM Grzegorzem Baranem), którą ks. Uszyński reaktywował i przez wiele lat był moderatorem. Obecne były miejscowe władze samorządowe, a w prezbiterium stanęły poczty sztandarowe wspomnianych szkół z Warszawy i Bogut oraz Sodalicji Mariańskiej.

Wszystkich gorąco powitał proboszcz ks. Stanisław Mikucki.

W homilii bp Dydycz przypomniał życiorys ks. Uszyńskiego. Podkreślił, że kształtowało go hasło: „Bóg, honor, Ojczyzna". Jako kapłan ks. Tadeusz zajmował się m.in. studentami, harcerzami, wojskowymi, uzależnionymi, a duszpasterstwo pod jego kierownictwem w kościele św. Anny i parafii św. Andrzeja przy ul. Chłodnej w Warszawie rozwijało się i nabierało wielkiego rozmachu. - Był zawsze po stronie tych, którym zależało na dobru Ojczyzny. Mimo ciężkich czasów nie poddawał się trudnościom, miał wielu przyjaciół. Sam doświadczyłem od niego wiele życzliwości. Księże Tadeuszu, wstawiaj się za nami, pamiętaj o Polsce, o pięknym Podlasiu i Mazowszu - mówił bp Dydycz.

Po Eucharystii zgromadzeni udali się na miejscowy cmentarz, gdzie na grobie ks. Uszyńskiego złożono wieńce i kwiaty i modlono się w jego intencji.

Boguty - galeria zdjęć