Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2016  /  1 września w Katolickim Zespole Edukacyjnym

1 września w Katolickim Zespole Edukacyjnym

 Uczniowie wraz z rodzicami, nauczyciele i pracownicy administracji zainaugurowali 1 września nowy rok szkolny w Katolickim Zespole Edukacyjnym prowadzonym w Warszawie przez Federację Sodalicji Mariańskich w Polsce.

Mszy św. w kościele parafii św. Andrzeja Apostoła przy ul. Chłodnej przewodniczył o. Andrzej Danilewicz, werbista. Ważnym momentem było uroczyste wprowadzenie sztandarów szkół: Katolickiej Szkoły Podstawowej nr 7 im. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego i Katolickiego Gimnazjum nr 15 im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

 - Taka piękna pogoda na zewnątrz, że aż trudno uwierzyć, iż jest już 1 września i trzeba wrócić do szkoły - zaczął homilię o. Danilewicz. Stwierdził, że przeczytana właśnie Ewangelia z jednej strony jest trochę jeszcze wakacyjna, bo zabiera nas nad jezioro, ale z drugiej strony może kojarzyć się już ze szkołą, bo zgromadzeni tam uczniowie słuchają nauczyciela. Tym Nauczycielem jest oczywiście Jezus Chrystus, który naucza po to, żeby słuchaczy napełnić mądrością. - Również nauka szkolna jest po to, żeby stawać się mądrzejszym i lepszym człowiekiem - podkreślił kaznodzieja.

Zaznaczył, że szkoła to jednak nie tylko słuchanie, ale również realizowanie zadań, które otrzymujemy. - Apostołowie także otrzymywali różne zadania od Pana Jezusa. Np. Piotr usłyszał, że ma wypłynąć na głębię. I nie chodziło tylko o samo wypłynięcie łódką na jezioro, ale o coś poważniejszego. My też otrzymujemy takie zadanie od Jezusa. Mamy wypłynąć na głębię, czyli zostawić swoje stare przyzwyczajenia, np.

nawyk wielogodzinnego siedzenia przed komputerem i poszukać czegoś innego, głębszego, bardziej wartościowego, czegoś, co uczyni nas naprawę wolnymi. Wypłynąć na głębię, to także nie zadawalać się przeciętnością, wymagać od siebie. To za mało, że będziemy zdawać z klasy do klasy, ważne, żeby być jak najlepszym uczniem - mówił o. Danilewicz. Dodał, że Piotr początkowo nie chciał posłuchać Jezusa, uważał, iż kolejne wypływanie łódką nie ma sensu, bo i tak nic nie złowi. Jednak ostatecznie wypłynął i złowił ogromną ilość ryb. Dlatego warto słuchać Jezusa, który stale obecny jest w naszym życiu.

Na koniec uroczystości Grzegorz Baran, dyrektor Katolickiego Zespołu Edukacyjnego Federacji SM w Polsce życzył wszystkim uczniom na każdy dzień nowego roku szkolnego światła Ducha św., jak najlepszego wykorzystania czasu i nawiązywania dobrych, wartościowych relacji.

Rodzicom i nauczycielom życzył wytrwałości i cierpliwości w trudzie wychowywania dzieci. Szczególnie serdecznie powitał nowych uczniów klasy 0, klasy I szkoły podstawowej i dwóch klas I gimnazjum. W tym roku szkolnym naukę w gimnazjum rozpoczęło dwudziestu uczniów więcej niż w ubiegłym.