Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2016  /  Sylwetka abp Wacława Depo

Sylwetka abp Wacława Depo

 Centralny punkt naszej wrześniowej pielgrzymki na Jasną Górę to Msza św. dziękczynna, w czasie której uroczyście odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Przedstawiamy krótką sylwetkę Księdza Arcybiskupa.

Urodził się w 1953 r. w Szydłowcu koło Radomia. W rodzinnej miejscowości ukończył szkołę podstawową i liceum. Początkowo jego bliscy myśleli, że zostanie prawnikiem, a potem chemikiem. Bóg miał jednak wobec niego zupełnie inne plany. Już w 1962 r., mając 9 lat, przyszły arcybiskup pojechał z babcią na Jasną Górę. I tam, w Kaplicy Cudownego Obrazu, prosił Matkę Bożą o łaskę kapłaństwa. Swoje powołanie wiąże więc z Jasną Górą, miejscem, którego jest teraz ordynariuszem. Bardzo często przychodzi na Jasną Górę, prawie codziennie odprawia Mszę św. w kaplicy Cudownego Obrazu i uczestniczy w Apelu Jasnogórskim.

Po ukończeniu seminarium duchownego w Sandomierzu Wacław Depo przyjął 3 czerwca 1978 r. święcenia kapłańskie z rąk Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego. Następnie był wikariuszem w parafii Stromiec koło Białobrzegów Radomskich. W 1984 r. obronił doktorat z teologii dogmatycznej. Był ojcem duchownym oraz wykładowcą teologii dogmatycznej, ekumenicznej oraz wstępu do teologii w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Od 1990 r. pełnił funkcję rektora tego seminarium. We wrześniu 1999 roku został wybrany także na przewodniczącego Konferencji Księży Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych, a funkcję tę powierzyli mu rektorzy także w 2002 i 2005 roku.

W sierpniu 2006 r. papież Benedykt XVI mianował ks. rektora Wacława Depo biskupem zamojsko - lubaczowskim. Nowemu biskupowi żal było opuszczać radomskie seminarium, w którym spędził tyle lat. - Ale służba w Kościele wymaga dyspozycyjności. Przecież w codziennej modlitwie mówimy: „Bądź wola Twoja, jako w niebie, tak i na ziemi". I każdego dnia należy być przygotowanym na wypełnienie tego, do czego Pan Bóg nas wzywa - mówił Tygodnikowi „Niedziela" zaraz po otrzymaniu nominacji bp Depo. Podkreślił, że chce być biskupem bliskim ludziom w ich codziennych zmaganiach, każdemu człowiekowi chce spojrzeć w oczy, uścisnąć rękę i wsłuchać się w to, co ma do powiedzenia. - Myślę, że biskup, który tak jak ja jest posłany do nowej diecezji, do nowych zadań, ma przede wszystkim najpierw słuchać, spotykać się osobiście z ludźmi, a później przekazywać im naukę Kościoła, przepowiadać Ewangelię, strzec granic wiary, których nie wolno przekraczać. A w przepowiadaniu Ewangelii nauka i duszpasterstwo muszą się wzajemnie dopełniać - wyjaśnił. Ingres do Katedry Zamojskiej i święcenia biskupie ks. Depo odbyły się 9 września 2006 r. Z kolei 29 grudnia 2011 r. Benedykt XVI mianował bp. Depo arcybiskupem metropolitą częstochowskim. Ingres do bazyliki katedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie odbył się 2 lutego 2012 r., w Święto Ofiarowania Pańskiego.

21 czerwca 2012 r. Arcybiskup Wacław Depo został  wybrany przez Zebranie Plenarne KEP obradujące we Wrocławiu Przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu, a 29 czerwca 2012 r. metropolita częstochowski przyjął paliusz z rąk  Ojca Świętego Benedykta XVI.

Do ulubionych lektur metropolity częstochowskiego należą: poezje i dramaty kard. Karola Wojtyły, encykliki św. Jana Pawła II, utwory Brandstaettera i ks. Jana Twardowskiego. W wolnym czasie lubi też chodzić po górach i pasjonuje się sportem (szczególnie lekkoatletyką i piłką nożną).