Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2016  /  Rekolekcje w Domu Rekolekcyjnym Karmelitów Bosych w Wadowicach

Rekolekcje w Domu Rekolekcyjnym Karmelitów Bosych w Wadowicach

 Nasze tegoroczne rekolekcje wyjazdowe, jak już wielokrotnie informowaliśmy, odbędą się od 7 do 10 lipca (czwartek - niedziela) w Domu Rekolekcyjnym Karmelitów Bosych w Wadowicach. W poprzednim Serwisie opisaliśmy związki Karola Wojtyły z wadowickim Karmelem. Tym razem parę zdań o samej obecności i pracy karmelitów w Wadowicach.

Karmelici bosi osiedlili się w Wadowicach w 1890 r. W latach 1897-1899 zbudowali kościół (konsekrowany 27 sierpnia 1899 r. przez biskupa krakowskiego Jana Puzynę) oraz klasztor (początkowo będący wikariatem, a od 1903 r. - przeoratem). Klasztor tworzy wraz z kościołem (Sanktuarium św. Józefa) oraz Domem Rekolekcyjno-Pielgrzymkowym jeden zespół architektoniczny usytuowany na tak zwanej „Górce", stanowiąc ważny ośrodek kultu św. Józefa, Matki Bożej Szkaplerznej oraz św. Rafała Kalinowskiego. Klasztor przynależy do Krakowskiej Prowincji Zakonu Karmelitów Bosych.

Zakonnicy pełnią bieżącą posługę duszpasterską w Sanktuarium św. Józefa, a także jako kapelani w pobliskim szpitalu i więzieniu oraz w domach zakonnych sióstr Nazaretanek i Albertynek. Wspierają również duszpastersko, w miarę potrzeby, okoliczne parafie. Poszczególni ojcowie są asystentami wspólnot Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych w Wadowicach, Andrychowie, Raciborzu, Kętach-Podlesiu, Chełmie Śląskim, Lędzinach-Goławcu, Czechowicach-Dziedzicach, a także wielu innych wspólnot i grup duszpasterskich, między innymi: Mężczyzn Świętego Józefa, Domowego Kościoła, Odnowy w Duchu Świętym itp.

19 marca 2004 r. obraz św. Józefa u karmelitów przyozdobiony został szczególnym wotum - Pierścieniem Rybaka Ojca Świętego Jana Pawła II, a kościół Karmelitów Bosych „Na Górce" otrzymał tytuł Sanktuarium św. Józefa.

Ojciec Święty Jan Paweł II przekazał pierścień i stosowną bullę, w której czytamy między innymi:

„Czerpiąc inspirację z Ewangelii, Ojcowie Kościoła już od pierwszych wieków podkreślali, że św. Józef, który z miłością opiekował się Maryją i z radością poświęcił się wychowaniu Jezusa Chrystusa, także dziś strzeże i osłania mistyczne Ciało Odkupiciela, Kościół, którego figurą i wzorem jest Najświętsza Dziewica.

W moim rodzinnym mieście św. Józef, drugi Patron mojego chrztu, roztacza swą opiekę nad Ludem Bożym z kościoła Karmelitów Bosych <Na Górce>, w którym doznaje czci w obrazie znajdującym się w głównym ołtarzu.

Wdzięczny przybranemu Ojcu Jezusa Chrystusa za jego opiekę, inspirując się gestem mojego poprzednika bł. Jana XXIII, który w roku inauguracji Soboru Watykańskiego II podarował swój papieski pierścień dla przyozdobienia nim dłoni św. Józefa na obrazie czczonym w kolegiacie w Kaliszu, ofiaruję w roku srebrnego jubileuszu mojego pontyfikatu pierścień papieski dla podobnego przyozdobienia obrazu Żywiciela Syna Bożego w wadowickim kościele karmelitańskim. Dar ten przekazuję na ręce o. prowincjała Szczepana T. Praśkiewicza OCD.

Niechaj ten pierścień, symbol oblubieńczej miłości, jaki zostanie uroczyście nałożony na dłoń św. Józefa w wadowickim obrazie, przypomina Jego czcicielom, że Opiekun Świętej Rodziny to Mąż sprawiedliwy, posiadający nade wszystko wyraźne rysy oblubieńca, który do końca pozostał wierny wezwaniu Bożemu (...) i był powiernikiem tej samej miłości, mocą której Ojciec Przedwieczny przeznaczył nas dla siebie jako przybranych synów przez Jezusa Chrystusa. A karmelici bosi, wierni stróże wadowickiego kościoła, przyjmując moją wdzięczność za to wszystko, co od najmłodszych lat otrzymałem od karmelitańskiej szkoły duchowości, niechaj za przykładem swej św. Matki Teresy od Jezusa kontemplują w św. Józefie doskonały wzór zażyłości z Jezusem i z Maryją, Patrona modlitwy wewnętrznej i niestrudzonej służby braciom".

Nasze rekolekcje sodalicyjne odbędą się w położonym tuż obok kościoła i klasztoru karmelitów bosych Domu Rekolekcyjno - Pielgrzymkowym. Jest on otoczony parkiem, który zapewnia izolację od ulicznego gwaru, przez co cały zespół zabudowań posiada warunki dogodne do wypoczynku i skupienia modlitewnego. Dom dysponuje pokojami jedno-, dwu- , trzy- i czteroosobowymi (w sumie ponad sto miejsc noclegowych), własną kaplicą, trzema różnej wielkości salami konferencyjnymi (aulami), tarasem widokowym, na którym jest możliwość zorganizowania grilla, jadalnią, dwiema mniejszymi „kafejkami", czytelnią, parkingiem (darmowym dla gości). W budynku znajduje się też sklepik z dewocjonaliami, pamiątkami i literaturą religijną. Dom, chociaż położony na uboczu, znajduje się w niewielkiej odległości od wadowickiego rynku (kilka minut pieszo).