Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2016  /  Wychowanie młodego pokolenia w wierze

Wychowanie młodego pokolenia w wierze

 Razem z całym Kościołem w Polsce świętujemy Jubileusz 1050. rocznicy Chrztu naszej Ojczyzny. Przypominamy, że w maju w Sodalicjach Mariańskich rozważamy temat Młodzież przyszłością i modlimy się o wychowanie młodego pokolenia w wierze.

W komentarzu do Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego kard. Stefan Wyszyński zachęca, aby wychowywać młode pokolenie w wierności Chrystusowi. Wyjaśnia, że już w duszy dziecięcej „trzeba składać, przez chrzest święty, zaczątki łaski uświęcającej, jak ziarenko gorczyczne, bo z niej wyrasta drzewo życia Bożego" i „nie należy odkładać chrztu świętego na lata późniejsze". Prymas Tysiąclecia radzi również, aby wcześnie przyzwyczajać dziecko do modlitwy, do oznak czci Bożej i do miejsca chwały Bożej, jakim jest świątynia.

„Rodzice mają obowiązek zaznajomić się z Ewangelią świętą i często odczytywać dzieciom dostępniejsze urywki, zwłaszcza w niedzielę i święta. Rodzice mają obowiązek poznać programy nauczania religii (...) i śledzić za postępami dzieci w nauce. (...) A gdy młodzież wchodzi w okres trudny, wtedy rodzice muszą okazać się przyjaciółmi i sprzymierzeńcami w walce. Muszą pomóc młodzieży do uchronienia się od niejednego niebezpieczeństwa, ostrzec przed nim i życzliwie pouczyć o prawach życia i rozwoju ludzkiego. Mają obowiązek ukazać młodzieży prawa Boże, rządzące ludzkim życiem i działaniem" - pisze kard. Wyszyński.

A kiedy dorosłe dzieci opuszczać już będą dom rodzinny, wyjadą na studia czy do pracy, wtedy rodzice - jak proponuje Prymas - „na drogę wręczą dziecku medalik - szkaplerz, różaniec święty, Nowy Testament, mszalik lub inną książkę do modlitwy. Utrzymają łączność z dziećmi, czy przez listy, czy przez odwiedziny. A zawsze pamiętać będą o tym, że są rodzicami i przyjaciółmi, a nie sędziami i prokuratorami".