Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2016  /  Modlitwa przy relikwiach św. Wojciecha

Modlitwa przy relikwiach św. Wojciecha

 Z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski w sobotę 23 kwietnia odbyła się pielgrzymka Sodalicji Mariańskich do Gniezna. Przy relikwiach św. Wojciecha, patrona Polski, dziękowaliśmy Bogu i Maryi za naszego pierwszego władcę Mieszka I i jego decyzję o przyjęciu chrztu.

 Pielgrzymka do Gniezna - galeria zdjęć 

Tego dnia w Gnieźnie odbywało się wielkie święto - odpust św. Wojciecha. Przybyło wielu pielgrzymów, turystów, miasto tętniło życiem. W uroczystościach uczestniczyli biskupi z Polski i zagranicy, obecne były władze państwowe i samorządowe. U grobu patrona Polski modliła się również młodzież z całej archidiecezji gnieźnieńskiej. Towarzyszyły im symbole Światowych Dni Młodzieży - krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani.

O godz. 12.00 w Bazylice Prymasowskiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Wzgórzu Lecha rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Prymasa Polski Księdza Arcybiskupa Wojciecha Polaka. Do koncelebry dołączyli się m.in.: o. Emilio de Cardenas, asystent kościelny Federacji SM w Polsce oraz księża moderatorzy poszczególnych sodalicji. Wśród zgromadzonych w gnieźnieńskiej katedrze wiernych, oprócz sodalisek i sodalisów z całej Polski, obecni byli m.in. pielgrzymi z archidiecezji warszawskiej, archidiecezji częstochowskiej i diecezji płockiej.

W homilii biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej bp Krzysztof Wętkowski podkreślił, że tę samą Ewangelię, którą my dziś słyszymy, słyszeli również Mieszko, Chrobry i św. Wojciech. Ten sam Chrystus, który mówił do nich, przychodzi i do nas i nam się ukazuje jako zmartwychwstały. - Wielokrotnie daje dowody, że żyje. Czy potrafimy i chcemy dostrzegać dowody życia Chrystusa w naszym życiu? Bóg nie jest Bogiem umarłych, ale żywych, przemawia do nas. Jeżeli tylko mamy otwarte serca i oczy, dostrzeżemy i usłyszymy Chrystusa przychodzącego - mówił bp Wętkowski i zachęcił, abyśmy nasze świadectwo o żyjącym Chrystusie zanieśli na krańce świata, czyli do miejsc, gdzie jeszcze nie dotarła Ewangelia, ale również do ludzi, którzy mają błędne wyobrażenie Boga i Go odrzucają.

- Ale te krańce świata są też w nas. Są to te miejsca w nas, gdzie nie pozwalamy dotrzeć Bogu, które chronimy i nie chcemy, żeby tam dotarł Chrystus ze swoim światłem i je oświecił. To są nasze krańce świata - przekonywał biskup. A na zakończenie powiedział: - Św. Wojciech żył tym samym Słowem Bożym, które my dziś słyszymy. Przyjął je i wypełnił do końca. Dziś, przy jego grobie, prosimy, aby Jego śmierć, tak jak dotąd wydawała plon obfity w życiu naszego Narodu, Ojczyzny i każdego z nas.

W trakcie Eucharystii Prymas Polski abp Wojciech Polak przekazał relikwie św. Wojciecha przedstawicielom parafii z Lewiczyna w archidiecezji warszawskiej i Stupska w diecezji płockiej. Na koniec, dziękując wszystkim za obecność i imieninowe życzenia (był to akurat dzień imienin Księdza Prymasa) skierował specjalne słowa pozdrowienia do zgromadzonych sodalisek i sodalisów. - Serdecznie dziękuję wspólnotom sodalicyjnym z całej Polski za to, że przybyliście do Gniezna. Bardzo dziękuję o. Cardenasowi. Czujcie się dobrze w mieście św. Wojciecha - życzył nam abp Polak.

Po Mszy św. była również okazja, aby osobiście złożyć życzenia imieninowe Księdzu Prymasowi i zamienić z nim kilka słów. Przedstawiciele Sodalicji Mariańskich w Polsce: o. Emilio de Cardenas, br. Jose Iglesia, Grzegorz Baran i Regina Pruszyńska życzyli Metropolicie Gnieźnieńskiemu, aby Matka Boża wypraszała mu u Boga wszelkie potrzebne łaski. - Bardzo cieszymy się, że jesteśmy w Gnieźnie, mieście prymasowskim, gdzie spoczywają relikwie św. Wojciecha, patrona naszej Ojczyzny - zapewnił Księdza Prymasa Grzegorz Baran, prezes Zarządu Federacji SM w Polsce i w imieniu wszystkich sodalicji wręczył abp. Polakowi w prezencie imieninowym Nowy Testament ilustrowany mozaikami z bazyliki św. Marka w Wenecji.

Następnie uczestnicy naszej pielgrzymki mieli czas na osobistą modlitwę. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie z przewodnikami Gniezna: katedry, kościoła farnego oraz świątyni franciszkanów. W tym ostatnim kościele odbyło się również nabożeństwo sodalicyjne przy wystawionym Najświętszym Sakramencie.