Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2016  /  Pielgrzymka Sodalicji Mariańskich do Gniezna

Pielgrzymka Sodalicji Mariańskich do Gniezna

 Już w sobotę 23 kwietnia, w uroczystość św. Wojciecha – patrona Polski, odbędzie się pielgrzymka Sodalicji Mariańskich do Gniezna.

Z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski chcemy podziękować Bogu i Matce Najświętszej za naszego pierwszego władcę Mieszka I i prosić o dalszą opiekę nad naszą Ojczyzną. Na pielgrzymkę zapraszamy Księży Moderatorów, współpracujące z nami Siostry Zakonne, sodaliski, sodalisów, ich rodziny i przyjaciół. Bardzo pragniemy się z Wami wszystkimi spotkać w miejscu, gdzie zaczęła się Polska.

Przypominamy ramowy program pielgrzymki:

- godz. 12.00 – Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Prymasa Polski Księdza Arcybiskupa Wojciecha Polaka w Bazylice Prymasowskiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Wzgórze Lecha)

- godz. 13.30 – czas osobistej modlitwy i odpoczynku

- godz. 14.30 – spacer z przewodnikiem po Starówce Gniezna

- godz. 15.30 – informacja o Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w kościele Ojców Franciszkanów przy ul. Franciszkańskiej 12 – nabożeństwo sodalicyjne i adoracja Najświętszego Sakramentu Po modlitwie możliwe następujące punkty programu według własnych planów i możliwości:

1. dalsze zwiedzanie Gniezna,

2. przejazd na Lednicę, ok. 18 km,

3. przejazd do Ostrowa Lednickiego, ok. 15 km. (Tu najprawdopodobniej miał miejsce chrzest Księcia Mieszka I, Chrzest Polski. Zachowały się pozostałości grodu oraz relikty najstarszego w Polsce zespołu preromańskiej architektury pałacowo-sakralnej (z basenami do chrztu) i wolno stojącego kościoła cmentarnego z grobami w nawie i aneksach.

Obydwa obiekty wzniesiono w czasach panowania Mieszka I (tuż przed 966 r.).

W godz. 10.00 – 17.00 – możliwość zwiedzania Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

W godz. 10.00 – 17.00 -  można dotrzeć promem na wyspę do Muzeum.