Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2016  /  Najważniejsze informacje o Gnieźnie

Najważniejsze informacje o Gnieźnie

 Przed naszą pielgrzymką przedstawiamy najważniejsze informacje o Gnieźnie.

Gniezno to pierwsza stolica Polski, ponad 70-tysięczne miasto w województwie wielkopolskim. Jest siedzibą arcybiskupa gnieźnieńskiego i Prymasa Polski. Herb miasta przedstawia orła białego na czerwonym tle ozdobionego złotą koroną, co jest nawiązaniem do legendy związanej z założeniem miasta w miejscu orlego gniazda oraz tradycji Gniezna - miejsca koronacji pierwszych pięciu królów Polski. Herb ma długą tradycję sięgającą jeszcze czasów pierwszych Piastów i początków Państwa Polskiego.

Ta przepiękna miejscowość została zbudowana, podobnie jak Rzym, na siedmiu wzgórzach. Na największym z nich, Wzgórzu Lecha, majestatycznie wznosi się katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W świątyni znajdują się relikwie św. Wojciecha, patrona Polski, do których w ciągu wieków pielgrzymowali najwięksi władcy tego świata.

Katedra posiada dwie, potężne charakterystyczne wieże nakryte barokowymi hełmami. Przy wieży południowej eksponowane są słynne, dwuskrzydłowe Drzwi Gnieźnieńskie, dzieło sztuki romańskiej z XII w., ilustrujące żywot św. Wojciecha. Drzwi Gnieźnieńskie zostały w Roku Miłosierdzia ustanowione Bramą Miłosierdzia i są otwarte w dni powszednie w godz. 11.00 - 12.30 i 17.00 - 18.30 oraz w niedziele i uroczystości przez cały dzień. Msze św. w katedrze są odprawiane w dni powszednie o godz.: 12.00 (Msza św. wotywna o św. Wojciechu) i 18.00, a w niedziele i święta o godz. 7.00, 9.00 (z udziałem dzieci), 10.15 (Msza św. kanonicka), 12.00, 15.00 i 18.00. Do sakramentu pokuty można przystąpić w dni powszednie w godz.: 10:00 - 12:00 i 14:00 - 16:00 oraz przed Mszą św. wieczorną.

Ciekawostką jest, że na banknocie dziesięciozłotowym widnieje motyw z posadzki znajdującej się w podziemiach gnieźnieńskiej katedry, zaś na banknocie dwudziestozłotowym fragment ornamentu z Drzwi Gnieźnieńskich.

Tuż obok katedry na Wzgórzu Lecha mieści się Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej (ul. Kolegiaty 2) - czynne od wtorku do soboty w godz.

9.00 - 16.00. Bilet normalny - 10 zł, ulgowy - 6 zł. Muzeum jest spadkobiercą dawnego skarbca katedralnego. Możemy tam obejrzeć gromadzone przez wieki przedmioty służące sprawowaniu Kultu Bożego, m.in. kielichy, puszki, monstrancje, pierścienie biskupie, niezliczone rzeźby i zabytkowe tkaniny.  Od 12 kwietnia w muzeum eksponowana jest okolicznościowa wystawa „Gniezno 1966 - Millenium Chrztu Polski a 1000-lecie Państwa Polskiego". W placówce prezentowana jest również bardzo wierna kopia Drzwi Gnieźnieńskich. Drzwi usytuowane są w oddzielnej sali i opisane na specjalnej, dużej tablicy. Dodatkowo emitowana jest krótka prezentacja na temat św. Wojciecha.

Wyjątkowym miejscem w Gnieźnie jest również kościół franciszkanów przy ul. Franciszkańskiej 12 (Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia). Niemal od początku obecności franciszkanów w Gnieźnie istotne miejsce w szerzonej przez nich duchowości zajmowało przywoływanie wstawiennictwa Matki Bożej. W średniowieczu gnieźnieńscy franciszkanie, wierni teologicznym tradycjom Zakonu, w swojej pobożności maryjnej skupiali się na tajemnicy Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oraz na modlitwie Anioł Pański. W XV w. tutejszy kult maryjny skoncentrował się wokół figury Matki Bożej Różańcowej. W 1659 r., po pożarze, w odbudowanym kościele pojawił się słynący łaskami obraz Matki Bożej Pocieszenia (Pani Gniezna). Kult Matki Bożej Pocieszenia jest bardzo żywy w Gnieźnie do dziś. Dodajmy, że w klasztorze gnieźnieńskim mieści się postulat (pierwszy okres formacji zakonnej) dla dwóch polskich prowincji Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych - Gdańskiej i Warszawskiej.

Msze św. w Sanktuarium odprawiane są: w dni powszednie w godz.: 6.15, 8.00 (tylko w czwartki, z nowenną do Matki Bożej Pocieszenia), 9.00, 16.30 (w święta zniesione oraz w I piątki miesiąca) i 18.00; w niedziele i święta w godz.: 7.00, 8.30, 10.00 (suma), 11.30 (rodzinna), 16.00 i 18.00. Adoracja Najświętszego Sakramentu: w dni powszednie w godz. 16.00-18.00. Spowiedź w trakcie każdej Mszy św. oraz w dni powszednie w godz. 16.00-18.00.

Do Gniezna można dojechać samochodem, autobusem oraz pociągiem. Jest to ważny węzeł kolejowy, przez który przebiegają linie relacji Poznań-Gdynia; Poznań-Ełk, a także Gniezno-Wrocław/Katowice oraz Gdańsk - Berlin. Dworzec PKP znajduje się nieopodal centrum miasta, przy ul. Pocztowej, a w jego pobliżu usytuowany jest także przystanek MPK, z którego odjeżdżają autobusy do wszystkich ważniejszych części Gniezna. Bilet normalny komunikacji miejskiej kosztuje 2,50 zł, ulgowy 1,25 zł. Bilety są jednorazowe i jednoprzejazdowe. Nieopodal znajduje się także dworzec PKS umożliwiający połączenia z najbliższymi miejscowościami i dużymi miastami, w tym najczęściej z Poznaniem i Toruniem. Przez miasto prowadzi droga krajowa nr 5 i zarazem trasa europejska E261 Wrocław - Poznań - Bydgoszcz - Gdańsk. Około 20 km na południe - we Wrześni - przebiega także autostrada A2 Świecko - Poznań - Warszawa. Najbliższy port lotniczy zlokalizowany jest w Poznaniu (ok. 50 km od Gniezna).

Ok. 15 km od Gniezna znajduje się Ostrów Lednicki, czyli wyspa na jeziorze Lednica, na której znajdował się jeden z najważniejszych grodów państwa pierwszych Piastów. Na teren Ostrowa Lednickiego dopłyniemy promem, który kursuje co pół godziny.