Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2016  /  Pielgrzymka Sodalicji Mariańskich do Gniezna

Pielgrzymka Sodalicji Mariańskich do Gniezna

 W sobotę 23 kwietnia odbędzie się pielgrzymka Sodalicji Mariańskich do Gniezna. W ten sposób włączymy się w ogólnopolskie obchody rocznicy Chrztu Polski, które wiosną będą odbywały się w Gnieźnie, Poznaniu i okolicach.

Chcemy podziękować Bogu i Matce Najświętszej za naszego pierwszego władcę Mieszka I. Bez jego odważnej i dalekowzrocznej decyzji o przyjęciu chrztu Polska mogłaby w ogóle nie istnieć. Warto też podziękować Bogu i Maryi za dotychczasową opiekę nad Polską i prosić o dalszą troskę o naszą Ojczyznę. W tych intencjach będziemy mieli okazję modlić się w Gnieźnie. Na pielgrzymkę zapraszamy Księży Moderatorów, współpracujące z nami Siostry Zakonne, sodaliski, sodalisów, ich rodziny i przyjaciół. Bardzo pragniemy się z Wami wszystkimi spotkać w miejscu, gdzie zaczęła się Polska.

Poniżej przedstawiamy program pielgrzymki:

Pielgrzymka Sodalicji Mariańskich do Gniezna, 23 kwietnia 2016 r.

- godz. 12.00 - Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Prymasa Polski Księdza Arcybiskupa Wojciecha Polaka w Bazylice Prymasowskiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Wzgórze Lecha)

- godz. 13.30 - czas osobistej modlitwy i odpoczynku

- godz. 14.30 - spacer z przewodnikiem po Starówce Gniezna

- godz. 15.30 - informacja o Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w kościele Ojców Franciszkanów przy ul. Franciszkańskiej 12 - nabożeństwo sodalicyjne i adoracja Najświętszego Sakramentu

Po modlitwie możliwe następujące punkty programu według potrzeb i możliwości poszczególnych grup (każda grupa pielgrzymów dokonuje wyboru i realizuje we własnym zakresie):

1. dalsze zwiedzanie Gniezna,

2. przejazd na Lednicę, ok. 18 km, czas jazdy ok. 22 min

3. przejazd do Ostrowa Lednickiego, ok. 15 km, czas jazdy ok. 17 min.

Tu najprawdopodobniej miał miejsce chrzest Księcia Mieszka I, Chrzest Polski. Zachowały się pozostałości grodu oraz relikty najstarszego w Polsce zespołu preromańskiej architektury pałacowo-sakralnej (z basenami do chrztu) i wolno stojącego kościoła cmentarnego z grobami w nawie i aneksach. Obydwa obiekty wzniesiono w czasach panowania Mieszka I (tuż przed 966 rokiem).

W godz. 10.00 - 17.00 zwiedzanie Muzeum Pierwszych Piastów - tel. 61-427-50-10.

W godz. 10.00 - 17.00 można dotrzeć promem na wyspę do Muzeum.