Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2016  /  Wierność Bogu, Krzyżowi, Ewangelii, Kościołowi

Wierność Bogu, Krzyżowi, Ewangelii, Kościołowi

 W Sodalicjach Mariańskich trwa bezpośrednie przygotowanie do Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. Zgodnie z zaproponowanym programem formacyjnym w lutym rozważamy temat Wierność Bogu, Krzyżowi, Ewangelii, Kościołowi. Proponujemy intencję modlitewną: o świętość dla członków Sodalicji Mariańskiej i wszystkich Polaków.

W komentarzu do Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński pisze, że gdy „serca polskie wolne będą od grzechów, gdy żyć będą w miłości Bożej i w łasce, wtedy Naród nasz cały stanie się prawdziwie krainą, gdzie najłatwiej i najbezpieczniej będzie można dochować wiary Bogu i Jego Kościołowi, gdzie najwierniej będzie można wypełniać wszystkie zadania życia doczesnego".

Kard. Wyszyński zaznaczył, że od tysiąca lat nasz Naród idzie przez polską ziemię, pod przewodnictwem Kościoła katolickiego do Ojczyzny wiecznej. „W tej drodze różnie bywało: wielu z nas ustało, wielu zeszło na boczne ścieżki i zaginęło, wielu poraniło swe stopy wśród cierni, wielu roztrwoniło talenty i zmarnowało życie. Ale ta wielka rzesza w swej zwartej gromadzie szła wytrwale, cierpliwie, przez ogień i wodę, przez dobrobyt i niedostatek, przez wolność i niewolę.

Nigdy w swych dziejach Naród polski nie odszedł od Boga i Jego Kościoła.

Mogły odchodzić jednostki, poszczególne warstwy. Ale Naród pozostał wierny. Widzieliśmy go ostatnio, jak trwał w zwartej gromadzie u stóp Jasnej Góry. W tej gromadzie była wola Narodu. Chcemy więc pozostać nadal wierni Bogu, zespoleni w Kościele, prowadzeni przez Kościół do Ojczyzny wiecznej" - czytamy w komentarzu Prymasa Tysiąclecia.