Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2015  /  Jubileuszowy rok SM na Jasnej Górze

Jubileuszowy rok SM na Jasnej Górze

 Sodalicja Mariańska na Jasnej Górze uroczyście rozpoczęła rok jubileuszu 100-lecia swojego istnienia i działalności w jasnogórskim sanktuarium.

Z tej okazji we wtorek 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, przed Cudownym Obrazem Matki Bożej została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem o. Marcina Minczyńskiego OSPPE, moderatora jasnogórskiej Sodalicji Mariańskiej. Uczestniczyli w niej  miejscowi sodalisi wraz z rodzinami i przyjaciółmi oraz liczni wierni zgromadzeni w Kaplicy Cudownego Obrazu.

- Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP to dzień, w którym w szczególny sposób uwielbiając Boga za dar czystości i wolności od zmazy grzechu, jakim była obdarzona Maryja, odkrywamy to, co jest również naszym celem i powołaniem, a co tak często niweczy w nas grzech. Uroczystość Niepokalanego Poczęcia to też każdego roku święto patronalne Sodalicji Mariańskiej przy Jasnej Górze. W tym roku ta uroczystość ma wymiar szczególny, to właśnie tą uroczystością wchodzimy w rok jubileuszu 100-lecia działalności Sodalicji Mariańskiej tu, w duchowej stolicy naszej Ojczyzny. To czas łaski tym bardziej, że wpisuje się on w czas szczególny, który dzisiaj rozpoczynamy: Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia  - przypomniał witając wiernych o. Marcin.

W homilii o. Minczyński podkreślił, że bardzo wiele zależy od tego, jakich wyborów dokonujemy w życiu i kogo słuchamy. Boga czy może podszeptów szatana? Adam i Ewa bardzo szybko doświadczyli konsekwencji swojego grzechu pierworodnego. Skończył się raj i szczęście. - Ale Bóg od razu zaczął szukać zagubionego człowieka. Tego, że Bóg ciągle nas szuka doświadczamy np. wtedy, kiedy słuchamy Jego Słowa, przyjmujemy przebaczenie w sakramencie pokuty. Warto zadać sobie pytania: Co we mnie jeszcze blokuje działanie Boga? Co sprawia, że łaska Boża w pełni nie może działać w moim życiu? - mówił o. Marcin i modlił się: „Maryjo, pomóż nam, wspólnocie Sodalicji Mariańskiej działającej przy Jasnej Górze, jak najowocniej przeżyć ten rok, nie zmarnować daru, jakim jest jubileusz 100-lecia istnienia działalności w tym szczególnym miejscu, byśmy byli wspólnotą żywą i wzrastającą w wierze i prowadzącą jeszcze więcej dusz drogą do Jezusa".

Podczas Mszy św. odnowiono ślubowania sodalicyjne.

Jubileuszowy rok 100-lecia Sodalicji Mariańskiej na Jasnej Górze potrwa do 8 grudnia 2016 r. Centralna uroczystość jubileuszowa połączona z 36. Ogólnopolską Pielgrzymką Sodalicji Mariańskich na Jasną Górę odbędzie się 17 września 2016 r.

Pierwsze w historii ślubowania sodalicyjne na Jasnej Górze zostały złożone w 1916 r. przez młodzież męską częstochowskich szkół średnich. W tym też roku Patronat nad Sodalicją Młodzieży Częstochowskiej, po porozumieniu z księżmi Prefektami, objął przeor Jasnej Góry o. Piotr Markiewicz.