Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2015  /  Najnowszy numer kwartalnika formacyjnego Sodalis Marianus

Najnowszy numer kwartalnika formacyjnego Sodalis Marianus

 Ukazał się najnowszy numer naszego kwartalnika formacyjnego Sodalis Marianus (2/2015).

W kolejnej części cyklu o Maryi w liturgii o. Emilio de Cardenas pisze, co teksty liturgiczne mówią o dzieciństwie Najświętszej Maryi Panny. Zamieszczamy szczegółową, wzbogaconą licznymi zdjęciami, relację z II Europejskiego Kongresu Sodalicji i Kongregacji Mariańskich, który odbył się w kwietniu br. w Tyńcu. W dziale Wzory świętości tym razem proponujemy lekturę dwóch artykułów poświęconych największemu sodalisowi - św. Janowi Pawłowi II. Czym była dla Niego świętość? Jak przejawiała się w codziennym życiu? Pisze o tym abp Mieczysław Mokrzycki, długoletni sekretarz papieża Polaka, obecnie metropolita lwowski. Anna Laszuk kontynuuje prezentację Sanktuariów Matki Bożej. Zaprasza do Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach koło Raciborza. W połowie XIII w. osiedlili się tam cystersi, a od 1747 r. przy ich klasztorze działała Sodalicja Mariańska. Należeli do niej najlepsi uczniowie. Słynący łaskami obraz Matki Bożej w Rudach podkreśla pokorę Maryi.

Tegoroczne wyjazdowe rekolekcje sodalicyjne odbyły się w Wilnie, mieście historycznym, bogatym w zabytki, a jednocześnie będącym wielkim ośrodkiem religijnym. Tam właśnie znajduje się m.in. słynne Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej oraz obraz Jezusa Miłosiernego namalowany według wskazówek św. Faustyny Kowalskiej. Anna Wróbel przybliża historię oraz opisuje najważniejsze atrakcje turystyczne stolicy Litwy.

W najnowszym Sodalisie Marianusie warto przeczytać również krótki raport o tym, jak postępują prace wykończeniowe w nowym budynku szkoły katolickiej Federacji SM w Polsce przy ul. Chłodnej w Warszawie.