Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2015  /  Zakończenie Roku Szkolnego w Katolickim Zespole Edukacyjnym

Zakończenie Roku Szkolnego w Katolickim Zespole Edukacyjnym

 Uroczystą Mszą św. w kościele św. Karola Boromeusza przy ul. Chłodnej w Warszawie zakończył się 25 czerwca rok szkolny 2014/2015 Katolickiego Zespołu Edukacyjnego Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce.

W kościele licznie zgromadzili się uczniowie wraz z rodzinami, nauczyciele, pracownicy i przyjaciele szkół sodalicyjnych. Mszy św. dziękczynnej za cały rok pracy edukacyjnej przewodniczył o. Emilio de Cardenas, moderator Federacji SM. W kazaniu wskazał na trzy osoby, które mogą być doskonałymi nauczycielami w okresie wakacji, kiedy nie ma lekcji i wszyscy odpoczywają, ale to nie znaczy, że nie warto poznawać świata. Pierwszy nauczyciel wskazany przez o. Emilio to Mikołaj Kopernik. - Latem niebo jest jaśniejsze i przy pogodnej nocy widać na niebie ogromną ilość gwiazd. Kopernik na pewno był zachwycony tym widokiem, ale chciał nie tylko oglądać gwiazdy, ale również rozumieć, co widzi. Odkrył, że ziemia i inne planety kręcą się wokół słońca, a nie odwrotnie. Może więc warto, abyście i wy latem nauczyli się trochę astronomii, popatrzyli na mapę nieba i nauczyli się nazw poszczególnych gwiazd - zachęcał dzieci kaznodzieja.

Drugi nauczyciel na lato to Abraham, który będąc już bardzo starym człowiekiem ciągle nie miał potomstwa, czym się bardzo martwił. Bóg poprosił go, żeby spojrzał na niebo i policzył gwiazdy. Nie dało się ich jednak policzyć, tak dużo ich było. Abraham otrzymał od Stwórcy obietnicę, że będzie miał więcej dzieci niż jest gwiazd na niebie. - Trudno było w to uwierzyć, ale Abraham uwierzył i jest dziś nauczycielem wiary. Czasami i my się czymś martwimy, mamy jakieś kłopoty. Warto wtedy wyjść na dwór i popatrzeć na gwiazdy jak Abraham. Bóg daje nam nadzieję, że wszystko będzie dobrze, obiecuje piękną przyszłość - przekonywał o. Emilio.

Wreszcie trzeci nauczyciel to św. Bernard z Clairvaux, cysters, opat, filozof, Doktor Kościoła. Wniósł wielki wkład w rozwój kultu maryjnego i mariologii w średniowieczu. Bardzo kochał Matkę Bożą. - On również patrzył w gwiazdy i odkrył, że Maryja jest gwiazdą nadziei dla nas wszystkich, która, szczególnie podczas różnych życiowych burz, przychodzi nam z pomocą - mówił o. Emilio. 

Bardzo ważnym momentem w trakcie Mszy św. było przekazanie przez uczniów kończących już szkołę podstawową i gimnazjum sztandarów swoich szkół w ręce młodszych kolegów. Sztandar Katolickiej Szkoły Podstawowej nr 7 im. Kard. Stefana Wyszyńskiego został przekazany uczniom V klasy, a sztandar Katolickiego Gimnazjum nr 15 im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki uczniom II klasy (od nowego roku będą to najstarsze klasy w szkołach). - Jesteście odpowiedzialni za to, żeby tymi sztandarami opiekować się i trzymać je wysoko w górze podczas najważniejszych uroczystości. Jest to wasze zadanie oraz wielkie wyróżnienie - mówił uczniom Grzegorz Baran, dyrektor Katolickiego Zespołu Edukacyjnego Federacji SM w Polsce.

Na zakończenie nie zabrakło tradycyjnych przemówień, życzeń i podziękowań. Absolwentom zostały wręczone świadectwa ukończenia szkoły i nagrody.