Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2014  /  Spotkanie z kard. Stanisławem Dziwiszem

Spotkanie z kard. Stanisławem Dziwiszem

 Przedstawiciele Zarządu Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce wraz z Moderatorem Federacji o. Emilio de Cardenasem spotkali się 17 listopada w Krakowie z kard. Stanisławem Dziwiszem.

Podczas spotkania rozmawiano o mającym się odbyć w kwietniu przyszłego roku II Europejskim Kongresie Sodalicji Mariańskich i Kongregacji Mariańskich. Przedstawiciele Zarządu przedstawili Księdzu Kardynałowi cele oraz założenia organizacyjne kongresu, który odbędzie się na terenie archidiecezji krakowskiej - w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu, a uczestnicy odwiedzą miejsca związane ze św. Janem Pawłem II, m.in. Wadowice. Kard. Dziwisz przychylnie odniósł się do planowanego kongresu, doradził w kilku kwestiach programowo-organizacyjnych i podziękował za zaproszenie do udziału w kongresowych spotkaniach. Obiecał, że jeżeli tylko pozwolą mu obowiązki, odwiedzi obradujących członków Sodalicji Mariańskich i Kongregacji Mariańskich. Z życzliwością i radością przyjął informację o zapowiedzi przybycia na nasz Kongres kard. Gerharda Mullera, prefekta Kongregacji Nauki Wiary, które jest zaplanowane na dzień 16 kwietnia. Ksiądz Kardynał Muller odprawi w Tyńcu Mszę św. dla uczestników kongresu. W trakcie spotkania była także okazja do przekazania informacji o Roku Maryjnym, który przeżywamy obecnie w Sodalicjach Mariańskich. Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz otrzymał także wydaną z tej okazji broszurę z materiałami formacyjnymi, album prezentujący szkoły prowadzone przez Federację SM, a także książkę „Pomnik ze wspomnień wzniesiony" przedstawiającą sylwetkę ks. Prałata Tadeusza Uszyńskiego, którego Ksiądz Kardynał znał osobiście jako Duszpasterza Akademickiego i kapłana wielce oddanego Sodalicji Mariańskiej i wychowaniu młodzieży.

W spotkaniu z kard. Dziwiszem brali również udział członkowie krakowskiej Sodalicji Mariańskiej działającej przy kościele św. Barbary. Przed audiencją przedstawiciele Zarządu wraz z krakowskimi sodalisami uczestniczyli we Mszy św. odprawionej w Bazylice Mariackiej, którą koncelebrował o. Emilio. Modlili się także w kościele Św. Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej, gdzie pochowany jest ks. Piotr Skarga, którego proces beatyfikacyjny rozpocznie się 8 grudnia.

II Europejski Kongres Sodalicji i Kongregacji Mariańskich potrwa do 15 do 18 kwietnia 2015 r. w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu koło Krakowa. Przebiegać będzie pod hasłem „Rola Sodalicji i Kongregacji Mariańskich w pogłębianiu wiary w Europie".
W programie przewidziano: część modlitewną, konferencje, a także wyjazdy do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach i do Wadowic.