Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2014  /  Sodalicja Mariańska z Sosnowca apeluje o pomoc

Sodalicja Mariańska z Sosnowca apeluje o pomoc

 Sodalicja Mariańska pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy z Sosnowca apeluje o pomoc w odbudowie sosnowieckiej katedry.

Jak już informowaliśmy, w nocy z 28 na 29 października spłonął dach i znacznie ucierpiało wnętrze katedry pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu. Przy parafii katedralnej od lat działa wspólnota Sodalicji Mariańskiej, która w liście do Zarządu Federacji SM apeluje o pomoc w odbudowie katedry. Publikujemy obszerne fragmenty listu:

„Na przełomie XIX i XX w. w polskiej architekturze sakralnej obowiązywała, obok secesji, moda na styl neoromański, wpisany w plan krzyża łacińskiego, typu bazylikowego. Taki właśnie typ architektury posiada Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu. We wnętrzu świątyni oczywiście największą uwagę skupia na sobie przepiękna polichromia pokrywająca ściany kościoła i całe połacie sklepień. Wykonania tej polichromii podjęli się krakowscy artyści: Włodzimierz Tetmajer z pomocą Henryka Uziembło. Malowidła te wykonano w latach 1904 - 1906, gdy pierwszy parafialny kościół w Sosnowcu znajdował się na terenie zaboru rosyjskiego. Włodzimierz Tetmajer był już wówczas sławnym malarzem, ale czy rozpoczynając pracę nad tą monumentalną polichromią wiedział już, że będzie ona miała tak głęboki patriotyczny charakter? Na pewno tak, o czym świadczy własnoręczna inskrypcja Tetmajera umieszczona w krypcie świątyni.

To najlepszy dowód, że do pracy nad tym dziełem skłoniły artystów pobudki patriotyczne. Wnętrze katedry jest tak wybitnie polskie, że uderzyć to musi każdego znajdującego się w kościele. Polichromia składa się z 14 scen tematycznie związanych z historią Polski i Kościoła i 45 witraży doskonale harmonizujących z polichromią. Na filarach umieścił artysta ważny patriotyczny motyw - szereg srebrnych orłów. Trudno w tym krótkim opisie przywołać wszystkie cenne malowidła, więc wymienię tylko niektóre, jak: Chrzest Polski, Chrzest Litwy, Śluby Jana Kazimierza, Ukrzyżowanie, Zmartwychwstanie, Koronacja NMP i wiele innych. Cechą charakterystyczną polichromii sosnowieckiej jest bardzo oryginalne połączenie wątków maryjnych z elementami patriotycznymi.

Pisząc to wszystko pragnę podkreślić, jak cennym zabytkiem dla kultury polskiej jest ta sosnowiecka katedra. Trudno więc się dziwić naszej trwodze, przerażeniu i bólowi, gdy w nocy z 28 na 29 X 2014 r. wybuchł pożar na dachu naszej katedry. Pożar wyrządził ogromne szkody, których usunięcie i odbudowanie katedry związane jest z wielkimi kosztami. Potrzebne są na ten cel wielkie środki materialne, których sami nie jesteśmy w stanie zgromadzić. Katedralna SM w Sosnowcu zwraca się więc z gorącą prośbą do naszych Przyjaciół Sodalisów i Sodalisek o wsparcie modlitewne i, o ile to możliwe, pomoc materialną w naszej potrzebie. (...) Pomóżcie nam, prosimy, odbudować naszą katedrę! Wszystkich ewentualnych Ofiarodawców zapewniamy o naszej wdzięczności i serdecznej modlitwie w Ich intencjach. Katedralna SM dziękuje gorąco swej Patronce - Matce Najświętszej, że na trzy dni przed pożarem mogliśmy modlić się w katedrze podczas Diecezjalnego Dnia Skupienia z udziałem wszystkich sosnowieckich i czeladzkich Sodalisek. Bogu niech będą dzięki za tę łaskę.

                                                                           Z sodalicyjnym pozdrowieniem

                                                                           Cześć Maryi! Cześć i chwała!

                                                                           Zofia Parzniewska"


Wszystkim, którzy chcieliby pomóc w odbudowie katedry sosnowieckiej podajemy adres i numer konta:

         Parafia Wniebowzięcia NMP, ul. Kościelna 1, 41-200 Sosnowiec

         Numer konta: 46 1060 0076 0000 4013 1000 0975