Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2014  /  Trwa Rok Maryjny w SM

Trwa Rok Maryjny w SM

 Trwa Rok Maryjny w Sodalicjach Mariańskich, który upamiętnia 50. rocznicę ogłoszenia przez Pawła VI Maryi Matką Kościoła.

Przypominamy, że w ramach propozycji tematów na sodalicyjne spotkania formacyjne listopad 2014 r. poświęcony jest zagadnieniu „Maryja Matką Kościoła w potrzebie". W materiałach formacyjnych na Rok Maryjny Moderator Federacji Sodalicji Mariańskich o. Emilio de Cardenas podkreśla, że listopad jest w Polsce szczególnym czasem solidarności z Kościołem w potrzebie, Kościołem prześladowanym. Sodalicje Mariańskie chcą włączyć się do tej akcji. Z kolei ks. Tomasz Grzyb z „Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w potrzebie" pisze, iż z „wielu świadectw biskupów i ludzi dotkniętych prześladowaniem wiemy, że bardzo często dla tych, którzy cierpią, największą pociechą i nadzieją jest świadomość, że ktoś o ich cierpieniu wie i za nich się modli".

W naszej Ojczyźnie, zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski, każda druga niedziela listopada jest Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku Dzień Solidarności przypada 9 listopada i będzie szczególnie poświęcony Syrii. Jest to dziś jedno z najgorszych dla chrześcijan miejsc na Ziemi, a co gorsze, nikt nie widzi końca koszmaru wojny. „Cierpi cała ludność Syrii. 2,5 mln Syryjczyków uciekło za granicę, a co najmniej 7 mln osób zostało przesiedlonych wewnątrz kraju. Więcej niż 190 000 osób zostało zabitych, w tym około 10% to dzieci. Kilkaset dzieci zostało zabitych przez snajperów po to, aby odebrać rodzicom wszelką nadzieję i wolę życia, a przez to aby stali się wewnętrznie niespokojni i łatwiejsi do pokonania. Obecnie coraz widoczniejszym staje się kraju z chrześcijan dokonywane przez islamskich fundamentalistów. Podobny scenariusz miał miejsce w Iraku. Może to być szersza strategia całego Bliskiego Wschodu z wyznawców Chrystusa - czytamy w materiałach przygotowanych przez „Pomoc Kościołowi w Potrzebie".