Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2014  /  Pożar sosnowieckiej katedry pw. Wniebowzięcia NMP

Pożar sosnowieckiej katedry pw. Wniebowzięcia NMP

 Doszczętnie spłonął dach sosnowieckiej katedry pw. Wniebowzięcia NMP. To ogromnie bolesne wydarzenie m.in. dla działającej przy tej świątyni Sodalicji Mariańskiej.

Pożar wybuchł w nocy z 28 na 29 października. Ogień błyskawicznie objął dach, który spłonął cały. Zniszczeniu uległa również wieża kościelna. Księża z narażeniem życia zdążyli na szczęście wynieść ze świątyni Najświętszy Sakrament, ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz część sprzętów liturgicznych. W akcji gaśniczej uczestniczyło ponad 60 strażaków z 22 zastępów. Z konieczności zalano wodą część słynnych malowideł ściennych Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembło, z których słynęła sosnowiecka katedra. Na miejsce przybył natychmiast biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, który wstrząśnięty oglądał pożar. - To był szok. Widok był przerażający, tak szybko rozprzestrzeniał się ogień. Dach zaczął płonąć, spadały dachówki, wokół katedry zrobiło się bardzo niebezpiecznie - relacjonował potem biskup ordynariusz.

Rankiem teren wokół katedry wyglądał przygnębiająco. Cały plac katedralny usłany był kawałkami zrzucanych przez strażaków drewnianych elementów konstrukcji dachu. Fatalnie wyglądały również zalane wodą wnętrza świątyni, poniszczone sprzęty, roztrzaskane żyrandole leżące na posadzce. Na szczęście nienaruszone pozostały ołtarz główny, nowa mensa ołtarzowa i ambonka. Ogółem jednak zniszczenia są ogromne i wstępnie szacuje się je na kilka milionów złotych. Przyczyny pożaru na razie nie są znane, chociaż prokuratura w toku przeprowadzonego śledztwa wykluczyła podpalenie.

Przed diecezją sosnowiecką stoi teraz ogromne i kosztowne dzieło odbudowy katedry. „Dzisiaj, gdy zbliżają się deszcze, śniegi i mrozy, jako Wasz biskup i Pasterz Diecezji Sosnowieckiej, proszę wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc w ratowaniu zabytkowej sosnowieckiej katedry. Jak tylko najlepiej potrafię, proszę o modlitwę, o pomoc materialną i finansową. Proszę wszystkich bez względu na przekonania, przyjdźcie i teraz z pomocą w potrzebie. Wesprzyjcie to ważne i trudne dzieło odbudowy katedralnej bazyliki" - napisał w specjalnym liście do diecezjan bp Grzegorz Kaszak.

Msze św. w parafii katedralnej odprawiane są obecnie w pobliskim Domu Katolickim. Podczas jednej z pierwszych odprawianych tam Mszy św. ks. proboszcz Jan Gaik mówił do wiernych: - Tak bardzo cieszyliśmy się pięknem naszej katedry. Nigdy nie przypuszczałem, że kiedykolwiek po położeniu nowej posadzki przyjdzie nam odprawiać Mszę świętą w Domu Katolickim. Te wszystkie wydarzenia na pewno trzeba przeżywać ze smutkiem, ale nie możemy się załamywać. Jeśli nasi przodkowie kiedyś taki piękny kościół budowali, w czasach bardzo trudnych, w czasach zaborów, to mam nadzieję, że my, współcześnie żyjący, tę świątynię - Dom Pana - odbudujemy. Usłyszałem dzisiaj wiele wspaniałych słów, wyrazy współczucia oraz zapewnienia pomocy. Nasza wspólnota parafialna nie jest w stanie odbudować tych zgliszczy. Będziemy więc starać się, by znaleźć środki na zewnątrz. Najpierw trzeba zabezpieczyć budynek i przykryć dachem. To w tej chwili jest najważniejsze. Proszę wszystkich o pomoc modlitewną. Potrzeba wielkiej modlitwy, wielkiego błagania, byśmy mogli wspólnie przywrócić świętość naszej katedry i cieszyć się kiedyś jej blaskiem.

Straty są tak ogromne, że nie tylko parafia, ale nawet cała diecezja sosnowiecka sama nie poradzi sobie z odbudową świątyni katedralnej. Prezydium Konferencji Episkopatu Polski zaapelowało do biskupów diecezjalnych w Polsce o wsparcie finansowe renowacji sosnowieckiej katedry. Wiele diecezji już zapowiedziało przeprowadzenie zbiórki na ten cel.
Katedra Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu została wybudowana w latach 1893-1899 według projektu Karola Kozłowskiego. Jest to trójnanowa bazylika z transeptem i wydłużonym prezbiterium zamkniętym półkolistą absydą.

Przy sosnowieckiej katedrze od lat działa Sodalicja Mariańska pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Dosłownie 3 dni przed pożarem Sodalicje Mariańskie z Sosnowca i Czeladzi przeżywały w katedrze sosnowieckiej diecezjalny dzień skupienia, któremu przewodniczył ks. Dawid Marek, moderator sodalicji katedralnej w Sosnowcu.

Wszystkim, którzy chcieliby wesprzeć dzieło odbudowy katedry w Sosnowcu podajemy numer konta:

Parafia Wniebowzięcia NMP
Ul. Kościelna 1
42-200 Sosnowiec
numer konta: 46 1060 0076 0000 4013 1000 0975