Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2014  /  Uczniowie gimnazjum w Saragossie

Uczniowie gimnazjum w Saragossie

 Uczniowie gimnazjum Katolickiego Zespołu Edukacyjnego prowadzonego w Warszawie przez Federację SM w Polsce, wrócili 21 października z Saragossy w Hiszpanii, gdzie przebywali na tzw. wymianie międzyszkolnej.

Gościli w szkole katolickiej prowadzonej przez marianistów. Był to czas nawiązywania bliższych znajomości, wspólnej modlitwy i zabawy, poznawania zabytków i kultury Hiszpanii. Nasza młodzież miała okazję opowiedzieć Hiszpanom o postaci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, z okazji 30 - lecia jego męczeńskiej śmierci i rozpoczęcia procesu kanonizacyjnego. Młodzi uczniowie z Saragossy mogli też obejrzeć film Rafała Wieczyńskiego "Popiełuszko. Wolność jest w nas". Bł. ks. Jerzy Popiełuszko jest Patronem sodalicyjnego gimnazjum w Warszawie.
 
Wymiana młodzieży ze szkołą w Saragossie prowadzona jest od 7 lat. Raz w roku nasza młodzież wyjeżdża pod opieką nauczycieli do Hiszpanii, a kilka miesięcy później młodzi uczniowie z tego kraju przyjeżdżają ze swoimi opiekunami do Warszawy. Jeszcze przed pierwszym wyjazdem uczniowie korespondują ze sobą (głównie po angielsku, ale również po hiszpańsku lub francusku, bowiem te właśnie języki są nauczane w sodalicyjnym zespole szkół). Dzięki temu, gdy dochodzi już do realnego spotkania, młodzież zna już swoje zainteresowania i pasje.