Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2014  /  30. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

30. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

 Uczniowie i nauczyciele szkoły sodalicyjnej w Warszawie uczestniczyli 19 października w uroczystościach 30 - lecia męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Ks. Jerzy jest Patronem gimnazjum prowadzonego przez Federację SM. Szkoła wystawiła poczet sztandarowy. W Sanktuarium ks. Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu odprawiono uroczystą Mszę św., w której uczestniczyła ogromna liczba wiernych. Oczywiście nie wszyscy zmieścili się w kościele, tłumy ludzi, tak jak podczas słynnych Mszy św. za Ojczyznę, stały na placu przed świątynią. Przybyła rodzina i krewni ks. Jerzego, w tym brat Józef. Zabrakło Matki - śp. Marianny, która zmarła w listopadzie zeszłego roku, ale zawsze uczestniczyła w październikowych uroczystościach (z wyjątkiem ubiegłego roku, kiedy była już poważnie chora). Jak zwykle licznie stawili się związkowcy z "Solidarności", świat pracy, lekarze, hutnicy, górnicy, parlamentarzyści i samorządowcy, ludzie kultury, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń. Wśród tych ostatnich nie zabrakło oczywiście członków Sodalicji Mariańskiej.

Mszy św. przewodniczył ordynariusz polowy Wojska Polskiego bp Józef Guzdek w koncelebrze z biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej Józefem Górzyńskim i wieloma kapłanami diecezjalnymi i zakonnymi. W homilii biskup polowy podkreślił, że ks. Popiełuszko był jednym z największych proroków II połowy XX wieku. - W Polsce zniewolonej przez ludzi owładniętych ideologią komunizmu, w czasie rozmywania granicy pomiędzy dobrem i złem, w dobie kłamstwa i łamania ludzkich sumień, Bóg przez jego posługę przypominał zniewolonemu narodowi kilka podstawowych prawd - mówił bp Guzdek. Przypomniał, że ks. Popiełuszko wzywał naród polski do walki ze złem, wielokrotnie przekonywał, iż nie wolno pozostać biernym i nie reagować na łamanie podstawowych praw człowieka oraz poniżanie jego godności.

Kaznodzieja stwierdził, że ks. Jerzy przestrzegał, aby nigdy nie sięgać po przemoc, ponieważ każdy przejaw przemocy dowodzi słabości i moralnej niższości. -Stosując metody, którymi posługuje się zło, stajemy się mimowolnie jego sługami. Chrystus wzywa nas, aby zło zwyciężać dobrem, kłamstwu przeciwstawiać prawdę, na nienawiść odpowiadać szacunkiem dla nieprzyjaciela i modlitwą za niego, w odpowiedzi na krzywdę zadawać krzywdzicielowi pytanie: Czemu mnie prześladujesz? Patron „Solidarności", duszpasterz ludzi pracy i służby zdrowia, duchowy przewodnik inteligencji i artystów, obrońca pokrzywdzonych i prześladowanych w stanie wojennym wielokrotnie wyjaśniał, że „tylko ten może zwyciężać zło, kto sam jest bogaty w dobro, kto dba o rozwój i ubogacenie siebie tymi wartościami, które stanowią o ludzkiej godności dziecka Bożego". To mocne słowa. Najpierw samemu trzeba być szlachetnym człowiekiem - mówił w homilii bp Guzdek.

Odnosząc się do wielkiej ilości pielgrzymów, którzy odwiedzają żoliborskie sanktuarium, zaznaczył, że świętość ks. Jerzego nadal promieniuje, pociąga i rodzi naśladowców. - Jego kult jest czymś autentycznym, ludzie odbierają go jako osobę mającą wciąż, nieustannie ważne przesłanie. Dlatego tu przychodzimy, dlatego wsłuchujemy się w jego głos. Bł. ks. Jerzy Popiełuszko jest symbolem moralnej, ewangelicznej odwagi, ważnej w każdym czasie i w każdym miejscu. Także dziś przypomina światu, a zwłaszcza wyznawcom Chrystusa, że trzeba przeciwstawiać się potędze zła. Nie wolno nam pozostać biernym i nie reagować na łamanie praw człowieka oraz poniżanie jego godności - apelował biskup polowy.

Na zakończenie Mszy św. bp Guzdek wręczył dwóm osobom ustanowiony przez siebie medal im. ks. Popiełuszki. Otrzymali go: prof. Jerzy Kalina (rzeźbiarz, autor grobu ks. Jerzego i krzyża na tamie we Włocławku) oraz prof. Wojciech Noszczyk (lekarz, przyjaciel ks. Popiełuszki).

Przed końcowym błogosławieństwem bp Guzdek powiedział, że ks. Popiełuszko to jego ulubiony święty, od którego uczy się, aby pozostać do końca wiernym Ewangelii. A w kontekście kazań, „by nie mówić o nieobecnych i do nieobecnych, ale przemieniać serca tych, którzy są w świątyni, na liturgii".

Po Eucharystii odbył się koncert „Wierzę w świętych obcowanie" w którym wystąpili m.in: Danuta Szaflarska, Anna Seniuk, Radosław Pazura, Piotr Bajor oraz chór Voceum Tuam. Po koncercie zgromadzeni złożyli kwiaty i wieńce na grobie bł. ks. Popiełuszki.

Uroczystości z okazji 30. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego odbyły się wcześniej również w Górsku, Włocławku i Bydgoszczy oraz w wielu innych miejscach w Polsce.