Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2014  /  3 października w Katolickim Zespole Edukacyjnym

3 października w Katolickim Zespole Edukacyjnym

 Uczniowie z rodzinami, nauczyciele i pracownicy Katolickiego Zespołu Edukacyjnego Federacji SM w Polsce wzięli udział 3 października we Mszy św., którą w kościele przy ul Chłodnej w Warszawie odprawili o. Miguel Angel SM, przełożony prowincji hiszpańskiej Zgromadzenia Marianistów i o. Emilio de Cardenas SM, moderator Federacji SM w Polsce.

W trakcie Mszy św. 36 uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej złożyło uroczyste ślubowanie bycia dobrym uczniem i chrześcijaninem, a uczniowie pierwszych klas gimnazjalnych otrzymali szkolne krawaty z emblematami sodalicyjnymi i książki o św. Andrzeju Boboli w prezencie. O.

Emilio poświęcił natomiast obraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki - dar anonimowej osoby dla szkoły. Na zakończenie uczniowie i Dyrekcja podziękowali marianistom, wśród których był także br. Jose Iglesia SM, za pracę, opiekę duchową i wszystkie lata spędzone w sodalicyjnych szkołach.

Podziękowania składane były zarówno po polsku, jak i po hiszpańsku, dzięki czemu uczniowie udowodnili, że owocnie korzystają z pracy dydaktycznej marianistów, którzy uczą ich języka Cervantesa. Inną okazją do świętowania tego dnia był jubileusz 25 - lecia ślubów zakonnych br. Jose.

Po zakończeniu uroczystości obraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki został procesyjnie, w asyście pocztów sztandarowych, przeniesiony do szkoły, gdzie został umieszczony w sali lekcyjnej I klasy gimnazjum. Po dwóch tygodniach trafi po kolei do następnych klasy gimnazjalnych. Jest to szczególny czas dla gimnazjum noszącego imię ks. Popiełuszki, bo mija 30 - lecie jego męczeńskiej śmierci i rozpoczął się proces kanonizacyjny. O postaci tego błogosławionego męczennika uczniowie z warszawskich szkół sodalicyjnych opowiedzą swoim hiszpańskim kolegom ze szkoły prowadzonej przez marianistów w Saragossie, gdzie wyjadą na tzw. wymianę międzyszkolną.