Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2014  /  Msza św. w Bogutach

Msza św. w Bogutach

 Minęła już trzynasta rocznica śmierci śp. ks. prał. Tadeusza Uszyńskiego, długoletniego moderatora i odnowiciela Sodalicji Mariańskich w Polsce. W intencji tego niezwykłego kapłana modlono się 12 października w jego rodzinnej parafii w Bogutach koło Ciechanowca.

Oprócz miejscowych parafian miejscowy kościół wypełniła rodzina, przyjaciele, wychowankowie i współpracownicy ks. Uszyńskiego. Nie zabrakło oczywiście przedstawicieli Sodalicji Mariańskiej. Wszystkich serdecznie powitał miejscowy proboszcz ks. Stanisław Mikucki.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Aleksander Kaszkiewicz, ordynariusz diecezji grodzieńskiej, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich na Białorusi, wieloletni współpracownik i przyjaciel ks. Uszyńskiego. - Dziękujemy dziś Bogu za życie wspaniałego kapłana, ks. Tadeusza. Ufamy, że ten wierny kapłan, który wytrwale prowadził i nauczał lud mu powierzony, cieszy się oglądaniem Pana. My, którzy go znaliśmy, doznaliśmy jego dobroci, chcemy spłacić modlitwą nasz dług wobec niego - mówił na początku Eucharystii biskup.

W homilii ks. dr Roman Kotlimowski z Grodna nawiązał do przeżywanego tej niedzieli Dnia Papieskiego. Przypomniał wydarzenie ze stycznia 1945 r., kiedy to młody Karol Wojtyła uratował w Częstochowie żydowską dziewczynkę od pewnej śmierci. - Ale w ratowaniu życia uczestniczył często ks. Uszyński jako rektor kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie. Wyciągał siłą młodych ludzi z rąk zomowców. Swoim podopiecznym oddany był całym sercem. Kochał Kościół, kochał ludzi, dzielił się z nimi tym, co otrzymał od swoich rodziców, nauczycieli, wychowawców. A wyrósł tu, na tej pięknej, łomżyńskiej ziemi, wśród pobożnego ludu - mówił ks. Roman.

- Dziękujemy Ci, ks. Tadeuszu, za Twoje kapłaństwo, za ewangeliczną postawę wrażliwego serca, za przyjaźń, która takie mosty zbudowała, że tyle ludzi przyjeżdża, by podziękować Chrystusowi za Ciebie - zakończył kaznodzieja.

Na zakończenie Mszy św. bp Kaszkiewicz podkreślił, że ziemia łomżyńska wydała wybitnych ludzi, bo przecież Boguty, gdzie urodził się ks. Uszyński, leżą bardzo niedaleko Zuzeli, miejsca urodzenia kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Biskup dodał, że ziemia grodzieńska zamieszkana jest przez wielu naszych rodaków, ludzi wiernych Chrystusowi i Ewangelii. - Mimo wielu lat ateizacji, na Białorusi nie udało się wyrwać z serc wiary przekazanej przez ojców. Wiara przetrwała tam głównie dzięki starszemu pokoleniu, a Kościół obecnie powoli się odradza - opowiadał bp Kaszkiewicz.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości udali się na miejscowy cmentarz, gdzie na grobie ks. Tadeusza Uszyńskiego złożono wieńce i kwiaty oraz modlono się w jego intencji. Część gości odwiedziła także Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, z którym mocno związana jest rodzina Uszyńskich. Znajduje się tam odrestaurowany, stary drewniany kościół z Bogut, a w nim chrzcielnica, przy której ks. Uszyński został ochrzczony.