Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2014  /  Kard. Gerhard Müller w Zuzeli

Kard. Gerhard Müller w Zuzeli

 Kard. Gerhard Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, poświęcił 2 sierpnia w Zuzeli 12 witraży, które upamiętniają „drogę życia Prymasa Tysiąclecia z Zuzeli do Warszawy ku świętości". Jeden z witraży ufundowała Federacja Sodalicji Mariańskich w Polsce.

Watykański hierarcha przewodniczył w kościele parafialnym w Zuzeli uroczystej Mszy św. z okazji 90. rocznicy święceń kapłańskich Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Koncelebrowali m.in.: kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki, abp Henryk Hoser, biskup warszawsko - praski, bp Janusz Stepnowski, biskup łomżyński. Licznie zgromadzili się wierni, którzy przybyli z całej Polski, w tym rodzina kard. Wyszyńskiego. Wśród uczestników uroczystości były środowiska związane z Prymasem Tysiąclecia, a także fundatorzy witraży. Oprócz przedstawicieli Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce obecne były m.in. następujące wspólnoty: Instytut Prymasowski, Archikonfraternia Literacka, Rodzina Rodzin, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, Civitas Christiana, Rycerze Kolumba. Wszyscy dziękowali Bogu za dar życia i kapłaństwa kard. Wyszyńskiego i prosili o Jego rychłą beatyfikację.

Homilię wygłosił kard. Kazimierz Nycz. Powołując się na przykład kard. Wyszyńskiego, stwierdził, że również dziś powinno wśród wiernych zabrzmieć zdecydowane „Non possumus". - Powinno to wybrzmieć w ustach wszystkich ludzi Kościoła, zaczynając od konkretnego człowieka, który jest wręcz miażdżony i ulega presji reklamy, mediów i postępuje inaczej niż nakazuje Ewangelia oraz przykazania. Powinien powiedzieć w pewnym momencie „Non possumus!", nawet płacąc cenę utraty pracy. Matka, ojciec, którzy wychowują dzieci także nie mogą przymykać oczu na to co dzisiaj jest tzw. modą - mówił kard. Nycz.

Proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Zuzeli ks. Jerzy Krysztopa przypomniał, że to właśnie w Zuzeli w 1901 r. urodził się Stefan Wyszyński. Tutaj przyjął pierwsze sakramenty, tu pierwszy raz pomyślał o kapłaństwie. - W sposób szczególny dziękuję w imieniu własnym i parafian ofiarodawcom poświęconych dziś witraży, upamiętniających życie i dzieło Wielkiego Prymasa Tysiąclecia i oddających niemal cały XX wiek historii Kościoła Powszechnego i naszej Ojczyzny - mówił ks. Krysztopa.