Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2014  /  Obchody 90. rocznicy święceń kapłańskich kard. Stefana Wyszyńskiego

Obchody 90. rocznicy święceń kapłańskich kard. Stefana Wyszyńskiego

 Uroczyste obchody 90. rocznicy święceń kapłańskich Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego odbędą się w sobotę 2 sierpnia w Zuzeli, rodzinnej miejscowości Prymasa Tysiąclecia. W trakcie Mszy św. zostanie poświęconych 12 witraży symbolicznie upamiętniających „Drogę życia Prymasa Tysiąclecia z Zuzeli do Warszawy ku świętości". Jeden z witraży ufundowała Federacja Sodalicji Mariańskich w Polsce.

Mszy św. o godz. 11.00 przewodniczyć będzie prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller, a homilię wygłosi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Zgromadzeni będą modlić się o szybką beatyfikację Prymasa Tysiąclecia.


Jak wszyscy wiemy kard. Wyszyński urodził się w Zuzeli, na pograniczu Podlasia i Mazowsza, w 1901 r. „Tutaj w tej rodzinie parafialnej podwójnie się narodziłem: z ciała i krwi mojej Matki i z Chrystusowej Krwi w sakramencie Chrztu... Jestem związany z Zuzelą sercem. Każdy człowiek jest przecież związany sercem i uczuciem z miejscem swojego urodzenia. Są to więzy potężne. Czuję się wielkim dłużnikiem wobec ziemi, której chleb jadłem od dzieciństwa i wobec wszystkich wśród których żyłem" - mówił Prymas Tysiąclecia.

Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk bp. Wojciecha Owczarka w katedrze we Włocławku 3 sierpnia 1924 r. Już wtedy ujawniła się głęboka maryjność przyszłego Prymasa. Tak wspominał uroczystość swoich święceń: „Byłem święcony sam - 3 sierpnia. Moi koledzy otrzymali święcenia 29 czerwca, a ja w tym dniu poszedłem do szpitala. Była to jednak szczęśliwa okoliczność, gdyż dzięki temu mogłem otrzymać święcenia w kaplicy Matki Bożej. Gdy przyszedłem do katedry, stary zakrystian, pan Radomski, powiedział do mnie: - Proszę księdza, z takim zdrowiem to chyba raczej trzeba iść na cmentarz, a nie do święceń. Tak się wszystko układało, że tylko miłosierne oczy Matki Najświętszej patrzyły na ten dziwny obrzęd, który miał wówczas miejsce. Byłem tak słaby, że wygodniej mi było leżeć krzyżem na ziemi, niż stać... Byłem święcony przez chorego, ledwo trzymającego się na nogach biskupa Wojciecha Owczarka... Skoro wyświęcono mnie na oczach Matki, która patrzyła na mękę swojego Syna na Kalwarii, to już Ona zatroszczy się, aby reszta zgodna była z planem Bożym".

Witraże dla kościoła w Zuzeli, które zostaną poświęcone 2 sierpnia, mają upamiętnić najważniejsze wydarzenia z życia i posługi Prymasa Tysiąclecia oraz najważniejsze miejsca, w których przebywał i pracował. Jak już szczegółowo informowaliśmy Federacja Sodalicji Mariańskich w Polsce postanowiła włączyć się w to dzieło i ufundowała jeden z dwunastu witraży: poświęcony Ślubom Jasnogórskim z 1956 r.

Przypomnijmy, że włączyliśmy się w to dzieło z kilku powodów. Urodzony w Zuzeli kard. Stefan Wyszyński przez całe życie był wielkim czcicielem Matki Bożej. Jest niedoścignionym wzorem całkowitego zawierzenia Matce Najświętszej. Członkowie sodalicji ciągle chcą czerpać inspiracje z Jego postawy, zgłębiać nauczanie, ale także dokładać starań, aby dziedzictwo tego Wielkiego Polaka nie zostało zapomniane i przetrwało dla następnych pokoleń. Kard. Stefan Wyszyński sam był sodalisem. Jeszcze jako kapłan diecezji włocławskiej kierował Sodalicją Mariańską Ziemian Kujawsko - Dobrzyńskich. Wreszcie Zuzela to miejscowość położona blisko Bogut, miejsca urodzenia ks. Tadeusza Uszyńskiego, legendarnego duszpasterza akademickiego Warszawy, odnowiciela Sodalicji Mariańskich w Polsce. Ks. Uszyński bywał w Zuzeli bardzo często, ufundował tam pomnik kard. Wyszyńskiego, przyczynił się do ufundowania dzwonów i wybudowania dzwonnicy, a także do rekonstrukcji chrzcielnicy, przy której przyszły Prymas Tysiąclecia był ochrzczony. Również przyczynił się do stworzenia Muzeum Lat Dziecięcych Stefana Wyszyńskiego.

Napisane przez Prymasa Wyszyńskiego Jasnogórskie Śluby Narodu, złożone Matce Najświętszej 26 sierpnia 1956 r. na Jasnej Górze, są ciągle aktualne. Trzeba je przypominać i wypełniać. Federacja Sodalicji Mariańskich w Polsce pragnie stać się jednym ze strażników ślubów jasnogórskich. Dlatego też właśnie witraż poświęcony tej tematyce ufundowaliśmy w Zuzeli.