Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2014  /  Uroczyste zakończenie roku szkolneo 2013/2014

Uroczyste zakończenie roku szkolneo 2013/2014

 Mszą św. w kościele św. Karola Boromeusza przy ul. Chłodnej w Warszawie zakończył się rok szkolny Katolickiego Zespołu Edukacyjnego Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce.

Mszy św. przewodniczył o. Emilio de Cardenas, kapelan szkoły i moderator Federacji SM. W kazaniu gratulował uczniom dobrych wyników w nauce i życzył udanych podróży wakacyjnych. Zaznaczył, że w czasach biblijnych podróże wyglądały zupełnie inaczej niż dziś. Były ogromnie niebezpieczne, łatwo było nawet stracić życie. - Dziś wsiadamy do samolotu, dostajemy do picia kawę lub herbatę, po przylocie wsiadamy w taksówkę i jedziemy do hotelu. Wszystko trwa zaledwie kilka godzin i odbywa się w luksusowych warunkach. Dawniej podróżowało się miesiącami, stanowiło to ogromny wysiłek i narażało na wiele poważnych zagrożeń. Np. św. Paweł podczas swoich wypraw był bity, kamieniowany, a nawet przeżył morską katastrofę. Takie miał doświadczenia - mówił o. Emilio.

Podkreślił, że w takich warunkach podróżowali więc tylko ci, którzy naprawdę musieli albo bardzo chcieli, bo np. robili dobre interesy. - Wypływali gdzieś daleko statkiem po niedostępny na miejscu towar, wracali, sprzedawali przywiezione produkty i byli bogaci. Jednak św. Paweł podróżował nie dlatego, że robił interesy handlowe. Apostoł narodów i inni chrześcijanie podróżowali ze względu na miłość, ponieważ Jezus ich prosił,  aby wszystkim ludziom głosili Dobrą Nowinę. Nasze podróże też mają być głoszeniem Dobrej Nowiny na całym świecie. Powinniśmy mieć oczy szeroko otwarte na rzeczywistość, poznawać innych ludzi, kulturę, przyrodę. I wszędzie tam głosić Dobrą Nowinę o Chrystusie - tłumaczył kaznodzieja.

Tradycyjnie w trakcie uroczystości wręczone zostały uczniom świadectwa, nagrody. Nie zabrakło okolicznościowych przemówień, podziękowań i życzeń.