Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2014  /  Witraż dla kościoła parafialnego w Zuzeli

Witraż dla kościoła parafialnego w Zuzeli

 Federacja Sodalicji Mariańskich w Polsce zamierza ufundować dla kościoła parafialnego w Zuzeli, miejscu urodzenia kard. Stefana Wyszyńskiego, witraż poświęcony Ślubom Jasnogórskim.

Witraż ten ma być jednym z dwunastu, które znajdą się w kościele w Zuzeli. Mają one upamiętnić najważniejsze wydarzenia z życia i posługi Prymasa Tysiąclecia oraz najważniejsze miejsca, w których przebywał i pracował. Jest to bardzo duże przedsięwzięcie, którego mała parafia w Zuzeli nie jest w stanie sama sfinansować. Dlatego Federacja Sodalicji Mariańskich w Polsce postanowiła włączyć się w to dzieło i ufundować jeden z witraży: poświęcony Ślubom Jasnogórskim z 1956 r.

Polscy sodalisi czują się blisko związani z Zuzelą z kilku powodów. Urodzony w tej miejscowości w 1901 r. kard. Stefan Wyszyński przez całe życie był wielkim czcicielem Matki Bożej. Jest niedoścignionym wzorem całkowitego zawierzenia Matce Najświętszej. Członkowie sodalicji ciągle chcą czerpać inspiracje z Jego postawy, zgłębiać nauczanie, ale także dokładać starań, aby dziedzictwo tego Wielkiego Polaka nie zostało zapomniane
i przetrwało dla następnych pokoleń.

Kard. Stefan Wyszyński sam był sodalisem. Jeszcze jako kapłan diecezji włocławskiej kierował Sodalicją Mariańską Ziemian Kujawsko - Dobrzyńskich. „Miałem kilkuset ziemian - ludzi starszych i młodych, którym starałem się w ramach wykształcenia religijnego podawać zasady katolickiego myślenia społecznego, między innymi w sprawie uwłaszczenia chłopów..." - wspominał po latach.

Wreszcie Zuzela to miejscowość położona blisko Bogut, miejsca urodzenia
ks. Tadeusza Uszyńskiego, legendarnego duszpasterza akademickiego Warszawy, odnowiciela Sodalicji Mariańskich w Polsce. Ks. Uszyński bywał w Zuzeli bardzo często, ufundował tam pomnik kard. Wyszyńskiego, przyczynił się do ufundowania dzwonów i wybudowania dzwonnicy, a także do rekonstrukcji chrzcielnicy, przy której przyszły Prymas Tysiąclecia był ochrzczony. Również przyczynił się do stworzenia Muzeum Lat Dziecięcych Stefana Wyszyńskiego.

Napisane przez Prymasa Wyszyńskiego Jasnogórskie Śluby Narodu, złożone Matce Najświętszej 26 sierpnia 1956 r. na Jasnej Górze, są ciągle aktualne. Trzeba je przypominać
i wypełniać. Federacja Sodalicji Mariańskich w Polsce pragnie stać się jednym ze strażników ślubów jasnogórskich. Dlatego też właśnie witraż poświęcony tej tematyce chce ufundować
w Zuzeli. Federacja SM w Polsce przygotowuje w tym zakresie także inne działania, o których będziemy informować w miarę zbliżania się tej ważnej rocznicy.

„Zwracamy się więc do Państwa z serdeczną prośbą o pomoc w wypełnieniu tego zobowiązania. Będziemy wdzięczni za modlitwę i za każdy dar finansowy, który złoży się na nasze wspólne dzieło upamiętniające Prymasa Tysiąclecia, Kardynała Stefana Wyszyńskiego" - apeluje zarząd Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce. Darowizny można wpłacać na konto Federacji z dopiskiem: „Darowizna na cele kultu religijnego - witraż".

PODZIĘKOWANIA Z ZUZELI

Proboszcz parafii w Zuzeli ks. Jerzy Krysztopa przesłał podziękowania wszystkim Ofiarodawcom z Sodalicji Mariańskich w Polsce za ofiary złożone na witraż poświęcony Ślubom Jasnogórskim. Ufundowany przez Federację SM w Polsce witraż w kościele z Zuzeli będzie jednym z dwunastu, które upamiętnią życie Prymasa Tysiąclecia.

Poniżej przedstawiamy pełną treść listu przesłanego na ręce Grzegorza Barana, prezesa Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce.

Przez Pana pośrednictwo w imieniu własnym i parafian zuzelskich pragnę jak najserdeczniej podziękować wszystkim Ofiarodawcom z Sodalicji Mariańskich w Polsce za złożone ofiary (15 tys. zł) na witraż do kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli, przedstawiający Śluby Jasnogórskie Narodu. Witraż wpisuje się jako jeden z dwunastu, który przedstawia „Drogę życia Prymasa Tysiąclecia, z Zuzeli do Warszawy - ku świętości".

Wszystkie witraże zostaną poświęcone w dniu 2.08.2014 r., w 90. rocznicę święceń kapłańskich Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Mszy św. pontyfikalnej o godz. 12.00 będzie przewodniczył Ks. Kard. Gerhard Müller, Prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Serdecznie zapraszamy do udziału w tych uroczystościach wszystkich Sodalisów i Sodaliski wraz z rodzinami i przyjaciółmi.

Z wyrazami szacunku ks. kan. Jerzy Krysztopa, proboszcz parafii Zuzela