Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2013  /  Pielgrzymka do Rzymu z okazji 450 rocznicy powstania Prima Primaria

Pielgrzymka do Rzymu z okazji 450 rocznicy powstania Prima Primaria

Sodalisi z Polski dziękowali w Rzymie za 450 - lecie powstania w Wiecznym Mieście pierwszej Sodalicji Mariańskiej. Całą grupę pobłogosławił papież Franciszek.
Pielgrzymka do Rzymu rozpoczęła się 6 grudnia Mszą św. na lotnisku w Warszawie. Tego dnia nad Polską przechodził huragan „Ksawery" i ruch lotniczy był poważnie utrudniony. Samolot, którym polecieli sodalisi, był ponoć ostatnim startującym z Okęcia przed dłuższą przerwą. Po wylądowaniu w stolicy Włoch, mimo godzinnego opóźnienia, pielgrzymi nawiedzili Bazylikę św. Pawła za Murami. Modlili się tam i dziękowali Bogu za szczęśliwą podróż. Spotkali ks. Arkadiusza Sosnę z Ruchu Szensztackiego, z którym przeżywali dalszą część programu. Ruch Szensztacki wywodzi się z Sodalicji Mariańskiej, a w tym roku obchodzi 100 - lecie istnienia. Następnego dnia w Bazylice św. Piotra pielgrzymi modlili się przy grobie bł. Jana Pawła II, największego Sodalisa i Wielkiego Polaka. Ta modlitwa, w okresie oczekiwania na Jego kanonizację, była dla wszystkich szczególnie ważna. Tego dnia sodalisi wzięli udział we Mszy św. sprawowanej w niezwykłym miejscu - pomieszczeniu, gdzie umarł św. Ignacy Loyola, założyciel jezuitów. Jego duchowość jest jednym z dwóch filarów charyzmatu sodalicyjnego. Pokój, w którym mieszkał święty, posiada wyposażenie z tamtego czasu, czyli z XVI w. Eucharystię odprawili o. Emilio de Cardenas, moderator Federacji SM w Polsce i o. Jacek, jezuita.
Punktem kulminacyjnym pielgrzymki była przypadająca 8 grudnia uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Pielgrzymi wzięli udział w porannej Mszy świętej w Bazylice św. Piotra oraz w modlitwie Anioł Pański w Godzinie Łaski z papieżem Franciszkiem na Placu św. Piotra. Potem modlili się wraz z Ojcem Świętym przed figurą Matki Bożej Niepokalanej na Placu Hiszpańskim. Franciszek przybył piechotą, jako pielgrzym. Przeszedł blisko sodalisów i pobłogosławił ich. Było to dla wszystkich ogromne przeżycie. Przypomnijmy, że papież zawsze 8 grudnia modli się i składa kwiaty przed wspomnianą figurą. Ten zwyczaj, tzw. omaggio floreale (hołd z kwiatów), sięga 1938 r.
Wieczorem 8 grudnia pielgrzymi odwiedzili Dom Generalny Marianistów, zgromadzenia, które powstało z Sodalicji Mariańskiej i którego członkami są o. Emilio i br. Jose. Tam m.in. odmówiono nieszpory.
Ważnym momentem była Msza św. w Bazylice Santa Maria Maggiore, pierwszym kościele poświęconym Matce Bożej, którą odprawił Moderator Federacji SM w Polsce o. Emilio de Cardenas. Na jej zakończenie pielgrzymi odnowili swoje przyrzeczenia i ślubowania sodalicyjne. Oprócz tych wszystkich wydarzeń sodalisi zobaczyli sporo niezwykłych zabytków Rzymu. - Nawiedzanie wielu kościołów rzymskich było okazją do wdzięczności Panu Bogu za talenty artystów i możliwością zachwytu pięknem kultury chrześcijańskiej. Nawiedzenie licznych miejsc męczeństwa chrześcijan uświadomiło nam jeszcze bardziej wielkość ich ofiar, jak również pogłębiło naszą świadomość o owocach przelanej krwi męczenników - relacjonują pełni wrażeń pielgrzymi, którzy wrócili do Warszawy 10 grudnia.

Galeria I

Galeria II