Strona główna  /  Sodalis Marianus  /  Sodalis Marianus rok 2014_3_więcej

Sodalis Marianus rok 2014_3_więcej

Rozpoczęliśmy Rok Maryjny w Sodalicjach Mariańskich, który upamiętnia 50. rocznicę ogłoszenia przez Pawła VI Maryi Matką Kościoła. Chcemy w tym czasie jeszcze bardziej poznać i pokochać Matkę Najświętszą, aby coraz lepiej naśladować Jej postawę wierności Bogu. Chcemy też pogłębić przeżywanie w naszym życiu sakramentów, których udziela nam Kościół. W tym numerze Sodalisa Marianusa przedstawiamy szczegółowy program Roku Maryjnego, wyjaśniamy co to znaczy, że Maryja jest Matką Kościoła oraz opisujemy jak doszło do nadania Jej tego tytułu przez papieża Pawła VI w 1964 r. O. Emilio de Cardenas tłumaczy, jak Kościół wyraża ten tytuł w liturgii. Wspomniana rocznica oraz zapowiedziana na 19 października 2014 r. beatyfikacja Pawła VI skłoniły nas do przypomnienia jego sylwetki.

Latem odbyło się kilka ważnych dla sodalisów wydarzeń. W Licheniu ogólnopolskie rekolekcje Sodalicji Mariańskich poprowadził ks. Janusz Kumala MIC. Uczestniczyła w nich bardzo duża grupa sodalisów wraz z rodzinami i przyjaciółmi. Ten wyjątkowy czas skupienia, modlitwy i nawrócenia, wspominają Zofia Kuś, Andrzej Marchlewicz i Gabriela Szyndralewicz. W Zuzeli miały miejsce uroczystości 90. rocznicy święceń kapłańskich Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Specjalnie z tej okazji przybył i przewodniczył Mszy św. kard. Gerhard Ludwig Müller, Prefekt Kongregacji Nauki Wiary. On również poświęcił umieszczone w miejscowej świątyni witraże, które upamiętniają symbolicznie „Drogę życia Prymasa Tysiąclecia". Uroczystości opisuje Regina Pruszyńska. Przedstawiciele sodalicji wzięli udział w czerwcowym IV Ogólnopolskim Kongresie Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. Z tego wydarzenia również zamieszczamy sprawozdanie.

W obszernym tekście pokazujemy, jak działają poszczególne sodalicje w Polsce. Bardzo cieszy, że tak bogata jest paleta różnych inicjatyw, które są świadectwem zaangażowania sodalicji w życie Kościoła. W tym numerze polecamy również tekst o. Marcina Minczyńskiego OSPPE, który przybliża historię i dzień dzisiejszy sodalicji jasnogórskiej oraz materiał Krystyny Medyckiej o ikonie „Madonna Turkmeńska". Natomiast ks. Krzysztof Bielawny przypomina orędzie gietrzwałdzkie Matki Bożej.

Cześć Maryi! Cześć i chwała!
Zespół redakcyjny