Strona główna  /  Sodalis Marianus  /  Sodalis Marianus rok 2014_1

Sodalis Marianus rok 2014_1

8 grudnia 2013 r. był dniem szczególnym - 450-lecie powstania Sodalicji Mariańskiej uczczono udziałem w modlitwie z Ojcem Świętym Franciszkiem przy figurze Matki Bożej Niepokalanej na Placu Hiszpańskim w Rzymie, 25-lecie Sodalicji Mariańskiej w Poznaniu - uroczystościami w Farze, a na Jasnej Górze zgromadzono się i modlono z okazji święta patronalnego. Relacje z pielgrzymki sodalicyjnej do Rzymu i świętowania w polskich ośrodkach przynosi niniejszy numer „Sodalisa Marianusa". Święto to przypadło już po zakończeniu Roku Wiary, którego przeżywanie przez sodalisów przypomina Piotr Chmieliński.

Matce Bożej, Królowej wszystkich kroczących do świętości oraz jej miejscu w liturgii i Kościele poświęcamy trzy teksty - rozważania o. Emilio de Cardenas, o. Marcina Minczyńskiego i Ewy Potockiej. Obraz Matki Bożej Sodalicyjnej nawiedził kolejne miejsce- Olsztyn, gdzie towarzyszył o. Emilio w czasie rekolekcji adwentowych, o czym opowiada Roman Szyndralewicz.

O. Marek Inglot i o. Aleksander Jacyniak, członkowie Towarzystwa Jezusowego, któremu duchowość maryjna była i jest bliska, sięgają do historii i przypominają sylwetkę św. Andrzeja Boboli, jego wzrastanie w sodalicji i znaczenie w dziejach Polski. Rozpoczynamy też cykl artykułów ks. Marcina Kowalskiego, poświęcony odkrywaniu tożsamości Jezusa.

Wspominamy także śp. s. Bożennę, karmelitankę, której sodalicja z Czeladzi zawdzięcza tak wiele.

Cześć Maryi! Cześć i chwała!
Zespół redakcyjny