Strona główna  /  Sodalis Marianus  /  Sodalis 2019  /  Sodalis Marianus styczeń - marzec 2019

Sodalis Marianus styczeń - marzec 2019

 Trwają przygotowania formacyjne do jubileuszu 450-lecia obecności Sodalicji Mariańskich w Polsce, który przypada w 2021 roku. W 2019 roku naszym przygotowaniom patronuje św. Urszula Ledóchowska, sodaliska, organizatorka ruchu sodalicyjnego, wielka patriotka, założycielka urszulanek szarych. Zachęcamy do lektury tekstu, w którym opisana jest duchowość maryjna św. Urszuli. Ten aspekt jej życia, stosunkowo mało znany, jest dla nas szczególnie ważny. Warto zobaczyć, czym charakteryzowała się pobożność maryjna św. Urszuli, kim była dla niej Matka Boża i jakie owoce tej relacji wydane zostały w życiu założycielki urszulanek. W tym numerze zamieszczamy pierwszą część tekstu, a w następnym Sodalisie Marianusie będzie druga część, gdzie zajmiemy się szczegółowo udziałem św. Urszuli Ledóchowskiej w rozwoju ruchu sodalicyjnego. Obie części zostały opracowane na podstawie pracy magisterskiej s. Danuty Nowak USJK „Działalność sodalicyjna św. Urszuli Ledóćhowskiej jako wyraz jej duchowości maryjnej". Siostrze Danucie serdecznie dziękujemy za udostępnienie pracy i zgodę na wykorzystanie jej fragmentów.

Anna Laszuk przybliża nam Sanktuarium maryjne w Rosenthal w Niemczech. Na co dzień ciche i jakby opuszczone, jest uznawane za centrum życia religijnego Łużyczan i katolików z innych regionów. Podążają oni do Naszej Kochanej Matki z Lipy, powierzając Jej radości i troski. Krystyna Tkaczyk pisze natomiast o roli Matki Bożej w naszej drodze do świętości.

W tym numerze Sodalisa Marianusa drukujemy orędzie papieża Franciszka na tegoroczny Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Polecamy także tekst o. Emilio z cyklu „Matka Boża w liturgii", a także kolejną część materiału poświęconą życiu i nauczaniu kard. Ratzingera/Benedykta XVI.

 Cześć Maryi! Cześć i chwała! 

Zespół redakcyjny