Strona główna  /  Rekolekcje  /  Loretto 2017  /  Loretto

Loretto

Loretto

 Loretto jest niezwykle ciekawym i pięknym miejscem. Przed naszymi rekolekcjami przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące Loretto:

- Dojazd i położenie: jadąc z Warszawy w kierunku Białegostoku należy przed Wyszkowem skręcić w prawo na Sokołów Podlaski. Następnie, po przejechaniu 10 km, w miejscowości Puste Łąki trzeba skręcić w lewo w lokalną drogę do Loretto. Jest to przepięknie położone miejsce, w leśnej otulinie, z dala od miejskiego gwaru. Wielką atrakcją jest pobliska rzeka Liwiec. W pobliżu Sanktuarium znajduje się plaża z drobnym piaskiem i łagodnym zejściem do wody oraz punkt widokowy, który może być początkiem pięknego spaceru nad rzeką. Nad Liwcem ustawione są ławeczki, które upamiętniają wielkie osobowości, które kiedyś gościły w Loretto.

- Loretto jest ściśle związane ze Zgromadzeniem Sióstr Matki Bożej Loretańskiej. Zakonnice pełnią opiekę nad Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej, posługują pielgrzymom, grupom modlitewnym i rekolekcyjnym. Ponadto upowszechniają kult loretański. Ich założyciel, bł. ks. Ignacy Kłopotowski, mawiał: „Loretto jest tam, gdzie są siostry loretanki". 

- Głównym miejscem w Loretto jest kaplica z figurą Matki Bożej Loretańskiej. Ważne są również miejsca związane z bł. ks. Ignacym Kłopotowskim (1866 - 1931), fundatorem Loretto i promotorem kultu loretańskiego. Jego doczesne szczątki spoczywają w sarkofagu w kaplicy Sanktuarium. W pobliskim lesie znajduje się również historyczna kapliczka upamiętniająca drewnianą kaplicę z lat 1928-1932, w której ks. Kłopotowski sprawował Eucharystię i modlił się przed Najświętszym Sakramentem. Warto przejść się również leśnym szlakiem bł. ks. Kłopotowskiego.

Nieopodal kaplicy do prywatnej modlitwy zachęca grota Matki Bożej Niepokalanej z Lourdes, która została wzniesiona w 1928 r. przez ks. Kłopotowskiego wkrótce po osiedleniu się sióstr w Loretto. Obok znajduje się również figura św. Józefa ufundowana przez ks. Jana Rzymełkę CM, opiekuna Zgromadzenia, jako wotum wdzięczności za jego szczęśliwy powrót z obozu koncentracyjnego w 1944 r. Modlitwie sprzyjają również leśne ścieżki różańcowe i leśna Droga Krzyżowa położona na szlaku wiodącym do cmentarza Zgromadzenia. Z kolei kapliczka Najświętszego Serca Jezusowego znajduje się przy Białym Domu i pamięta początki Loretto. Wspomniany Biały Dom jest natomiast miejscem, gdzie urzęduje Animatorka Rodziny Loretańskiej, czyli ruchu skupiającego ok. 3 tys. członków.

W pobliżu nowo powstającej świątyni znajduje się Dom Rekolekcyjny „Benedykt". Po gruntownym remoncie został oddany do użytku w 2015 r. Obiekt posiada jasne i wygodne pokoje z łazienkami, bibliotekę, kącik do zabawy dla dzieci, salę konferencyjną wyposażoną w TV i projektor oraz kino domowe. W księgarni można kupić książki, dewocjonalia i pamiątki z Loretto. Stołówka i kawiarnia „Betania" to natomiast nowy obiekt gastronomiczny, przeznaczony dla grup oraz pielgrzymów indywidualnych.

- Porządek Mszy św. i nabożeństw w Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej:

Msze św. w niedziele: godz. 8.00, 10.00 i 16.00 (w lipcu i sierpniu)

Msze św. w dni powszednie: godz. 6.30

Różaniec: od kwietnia do września o godz. 17.30

Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP: w soboty o godz. 7.15

Adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji osób Bogu poświęconych: w czwartki w godz. 16.00 - 18.00

Adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji pielgrzymów: w trzecie wtorki miesiąca w godz. 7.20 - 18.00

Jutrznia: godz. 6.00 (dni powszednie), godz.7.15 (niedziele)

Modlitwa brewiarzowa w ciągu dnia: godz. 12.30 (dni powszednie), godz. 12.40 (niedziele)

Nieszpory: godz. 18.00 (dni powszednie), po Koronce do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00 (niedziele)

Sakrament pokuty: w niedzielę i uroczystości pół godziny przed Mszą św. lub w innym czasie po wcześniejszym umówieniu przy furcie klasztornej.

Sakramentu Namaszczenia chorych udziela ksiądz dyżurujący w zakrystii po zgłoszeniu się do niego osoby potrzebującej tego sakramentu.

Posługę duszpasterską w Sanktuarium pełnią Ojcowie Sercanie Biali ze Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi oraz Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu Ołtarza.